REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Kardinolas M. Zuppi lankosi Maskvoje

Kardinolas Matteo Zuppi (Matėjus Dzupis) pirmadienį grįžo į Maskvą susitikti su Rusijos valdžios institucijomis, vykdydamas popiežiaus Pranciškaus jam patikėtą taikos misiją. Šventojo Sosto spaudos tarnybos direktoriaus pranešė, kad kardinolas pradėjo naują vizitą Maskvoje, tęsdamas praėjusiais metais popiežiaus Pranciškaus jam pavestą misiją.

Kardinolo kelionės į Maskvą tikslas – „įvertinti tolesnes pastangas skatinti ukrainiečių vaikų šeimų susijungimą ir apsikeitimą kaliniais, kad būtų pasiekta taip trokštama taika“, praneša Vatikanas.

Vatikano atstovas spaudai Matteo Bruni (Matėjus Brunis) spalio 14 d. patvirtino, kad Italijos kardinolas vizitą Maskvoje pradėjo pirmadienį, po to, kai Rusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė nuotrauką, kurioje jis spaudžia ranką Rusijos užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui.

Popiežius Pranciškus paprašė M. Zuppi būti popiežiaus pasiuntiniu, kuris 2023 m. gegužę „pradėtų taikos kelius“ tarp Rusijos ir Ukrainos.

Kardinolo vizitas į Maskvą vyksta praėjus kelioms dienoms po to, kai popiežius Pranciškus penktadienį Vatikano Apaštališkuosiuose rūmuose 35 minučių privačioje audiencijoje susitiko su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu – tai jau trečias toks jų susitikimas nuo karo Ukrainoje pradžios. O M. Zuppi kelionė į Maskvą yra antroji nuo karo Ukrainoje pradžios. Pasiuntinys taip pat lankėsi Rusijos sostinėje 48 valandas 2023 m. birželį, per kurias aptarė humanitarines iniciatyvas su Rusijos stačiatikių patriarchu Kirilu ir vyriausybės pareigūnais, įskaitant prezidento Vladimiro Putino patarėją užsienio politikos klausimais Jurijų Ušakovą.

Per ankstesnę kelionę į Maskvą kardinolas taip pat buvo susitikęs su V. Putino įgaliotine vaikų teisių klausimais Marija Lvova-Belova. „Vatican News” pranešė, kad M. Zuppi susitikimo su M. Lvova-Belova dėmesio centre buvo „daugiau kaip 19 000 Ukrainos nepilnamečių, prievarta išvežtų į Rusiją, klausimas“, dėl kurio V. Zelenskis prašė Šventojo Sosto pagalbos.

Vatikanui priklausanti naujienų agentūra pažymėjo, kad „Zuppi atverto kanalo dėka tam tikras skaičius ukrainiečių vaikų, kuriuos okupacinės pajėgos išvežė į Rusiją, galėjo grįžti namo“.

Dirbdamas popiežiaus Pranciškaus taikos pasiuntiniu, M. Zuppi surengė dar keletą diplomatinių vizitų visame pasaulyje, siekdamas skatinti taiką tarp Rusijos ir Ukrainos, įskaitant sustojimus Kijeve, Pekine ir Vašingtone.

Popiežiaus pasiuntinys palaiko glaudžius ryšius su katalikų pasauliečių asociacija „Sant’Egidio“, kuri dalyvavo taikos derybose daugelyje šalių. Tačiau Vatikanas teigė, kad M. Zuppi misijos tiesioginis tikslas nėra tarpininkavimas.

Rusija ir Šventasis Sostas 2010 m. atkūrė visaverčius diplomatinius santykius po to, kai nuo 1990 m. palaikė ribotus diplomatinius santykius.

Kitą dieną po to, kai prasidėjo Rusijos invazija į Ukrainą, popiežius Pranciškus susitiko su kadenciją baigiančiu Rusijos ambasadoriumi Aleksandru Avdejevu, kai popiežius 2022 m. vasario 25 d. su neįprastu vizitu apsilankė Rusijos ambasadoje. Vatikanas sakė, kad popiežius nuvyko į ambasadą „parodyti savo susirūpinimą dėl karo“.

Vėliau, 2022 m. rugsėjį, popiežius Pranciškus sakė dalyvavęs Rusijos ir Ukrainos apsikeitimo belaisviais procese, kurio metu paskambino A. Avdejevui, „kad sužinotų, ar galima ką nors padaryti, ar galima paspartinti apsikeitimą belaisviais“.

Popiežius Pranciškus ne kartą smerkė karą ir ragino siekti taikos Ukrainoje, tačiau kartais sulaukdavo ir ukrainiečių kritikos dėl savo pasisakymų. Vatikanas 2023 m. rugpjūtį paaiškino, kad popiežius neketino aukštinti rusiškojo imperializmo, pasisakydamas per tiesioginę vaizdo konferenciją su Rusijos jaunimu.

Vatikano valstybės sekretorius kardinolas Pietro Parolinas (Pietras Parolinas) rugsėjo 16 d. vaizdo skambučiu kalbėjosi su Rusijos žmogaus teisių įgaliotine Tatjana Moskalkova, per kurį padėkojo Rusijos ombudsmenei už jos vaidmenį išlaisvinant du ukrainiečių kunigus, aptarė apsikeitimą kaliniais ir pabrėžė būtinybę saugoti „pagrindines žmogaus teises, įtvirtintas tarptautinėse konvencijose“.

Sekmadienį sakytos „Viešpaties angelo” maldos pabaigoje popiežius Pranciškus pavedė Ukrainą Fatimos Dievo Motinos užtarimui ir dar kartą paragino nutraukti karą.

„Raginu nepalikti ukrainiečių mirtinai sušalti; sustabdykite oro antskrydžius prieš civilius gyventojus, kurie visada labiausiai nukenčia. Sustabdykite nekaltų žmonių žudymą!“ – kalbėjo Pranciškus spalio 13 d.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte