Jungtinės Tautos pirmadienį pareiškė, kad Lenkijos įstatymai, kuriais ribojamas nėštumo nutraukimo prieinamumas, pažeidžia moterų teises.
Pirmadienį JT Moterų diskriminacijos panaikinimo komitetas (CEDAW) paskelbė ataskaitą, kuria užbaigtas 2021 metais pradėtas tyrimas dėl Lenkijoje galiojančių abortų įstatymų. Tyrimas inicijuotas po to, kai 2020 metais Konstitucinis Tribunolas priėmė sprendimą dėl pakeitimų, kuriais beveik visiškai uždrausti abortai.
Lenkijoje aštuonerius metus valdant konservatyviai partijai „Teisė ir teisingumas“ (PiS), buvo apribotos moterų reprodukcinės teisės. Apribota galimybė pasidaryti abortą, atlikti apvaisinimą mėgintuvėlyje (IVF) ir gauti skubios kontracepcijos priemonių.
Abortai Lenkijoje, kur dauguma gyventojų yra katalikai, šiuo metu yra legalūs tik tais atvejais, kai nėštumas yra išžaginimo ar incesto pasekmė arba kelia pavojų moters gyvybei ar sveikatai.
CEDAW ataskaitoje nurodoma, kad „Lenkijoje moterys susiduria su rimtais žmogaus teisių pažeidimais dėl ribojančių abortų įstatymų, daugelis jų priverstos išnešioti nepageidaujamą nėštumą iki galo, naudotis nesaugiomis slaptomis procedūromis arba keliauti į užsienį dėl legalių abortų“.
„Padėtis Lenkijoje yra smurtas prieš moteris dėl lyties ir gali prilygti kankinimui arba žiauriam, nežmoniškam ar žeminančiam elgesiui“, – cituojama CEDAW pirmininko pavaduotoja Genoveva Tisheva (Genoveva Tiševa).
Ataskaitoje priduriama, kad pagal šiuos įstatymus gydytojai, bijodami teisinės atsakomybės, vengia nutraukti nėštumą net tada, kai įstatymai tai leidžia arba kai moters gyvybei gresia pavojus.
Taip pat nustatyta, kad galimybę atlikti abortą dažnai apsunkina gydytojų moraliniai ir religiniai įsitikinimai arba sudėtingas ir moterims nepalankus biurokratinis procesas.
„Visi šie veiksniai sukuria sudėtingą, priešišką ir šaltą aplinką, kurioje saugus abortas yra stigmatizuojamas ir praktiškai neįmanomas“, – pridūrė G. Tisheva.
Koalicinė vyriausybė siekia pakeisti PiS įvestus pakeitimus, tačiau Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas pripažino, kad parlamente neturi pakankamos paramos šiam siekiui.
Pagal ankstesnes taisykles, kurios dažnai buvo vadinamos „kompromisu dėl abortų“ ir kurios buvo pakeistos po 2020 metų spalį priimto Konstitucinio Tribunolo sprendimo, abortą atlikti taip pat buvo leidžiama, jei vaisius buvo negrįžtamai pažeistas.