Ukrainos parlamentas antradienį priėmė įstatymą, uždrausiantį su Maskva susijusią Ukrainos ortodoksų bažnyčią.
Kyjivas stengiasi nutraukti visus religinius, socialinius ir institucinius ryšius su organizacijomis, laikomomis artimomis Rusijai.
Keli parlamentarai pranešė, kad Aukščiausiosios Rados posėdyje 265 parlamentarai balsavo už įstatymo projektą, kuriuo uždraudžiamos religinės organizacijos, susijusios su Rusija. Tarp jų – Ukrainos ortodoksų bažnyčia, kuri yra susijusi su Maskvos patriarchatu.
Tam, kad projektas būtų priimtas 450 vietų parlamente, užteko 226 balsų.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad naujasis draudimas sustiprins jo šalies nepriklausomybę.
„Šiandien noriu atkreipti dėmesį į Aukščiausiosios Rados darbą. Priimtas įstatymas dėl mūsų dvasinės nepriklausomybės“, – socialiniame tinkle „Telegram“ pareiškė V. Zelenskis.
Jis pridūrė, kad vyriausybė „ir toliau stiprins Ukrainą ir mūsų visuomenę“.
Balsavimo rezultatais kiek anksčiau pasidžiaugė V. Zelenskio biuras.
„Ukrainoje nebus Maskvos Bažnyčios“, – „Telegram“ sakė prezidento administracijos vadovas Andrijus Jermakas.
Kad teisės aktas įsigaliotų, jį prezidentas turi pasirašyti.
Įstatymų leidėja Iryna Heraščenko pavadino šį balsavimą istoriniu.
„Tai nacionalinio saugumo, o ne religijos klausimas“, – nurodė ji „Telegram“ žinutėje.
Maskvos patriarchato Ukrainos ortodoksų bažnyčia 2022 metais oficialiai nutraukė ryšius su Rusija, tačiau kai kurie įstatymų leidėjai kaltino jos dvasininkus, kad, nepaisant invazijos, jie toliau palaiko ryšius ir simpatizuoja Rusijai.
Ji yra atskira nuo autokefalinės Ukrainos ortodoksų bažnyčios.
Stambule įsikūrusios Rytų ortodoksų bažnyčios galva 2019 metais suteikė autokefaliją – religinę nepriklausomybę – nuo Maskvos patriarchato atskilusiai Ukrainos ortodoksų bažnyčiai.
Šį skilimą sukėlė 2014 metais Rusijos įvykdyta Krymo aneksija ir karas tarp ukrainiečių karių ir Maskvos remiamų separatistų Ukrainos rytuose.
Tačiau daugelis parapijų ir tikinčiųjų pasiliko Maskvos patriarchato Ukrainos ortodoksų bažnyčios dalimi.
Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova antradienį pareiškė, kad Ukraina bando „sunaikinti (…) tikrąją stačiatikybę“.
Tuo metu Rusijos ortodoksų bažnyčios atstovas antradienį pasmerkė Ukrainos parlamento balsavimą.
„Tai neteisėtas aktas, kuriuo šiurkščiausiai pažeidžiami pagrindiniai sąžinės laisvės ir žmogaus teisių principai“, – „Telegram“ parašė bažnyčios atstovas Vladimiras Legoida.
Pagal antradienį priimtą įstatymą nustatomas terminas, per kurį religinės organizacijos turi nutraukti savo ryšius su Rusija.