Trečiadienį Vilniuje iškilmingoje ceremonijoje pasikeitus Lietuvos kariuomenės vadams, pareigas perėmęs Raimundas Vaikšnoras sako, kad vienas pirmųjų jo darbų – lankymasis kariuomenės daliniuose ir karių problemų išklausymas.
„Pirmasis darbas nueiti į ofisą, įsijungti kompiuterį, suvesti slaptažodį ir pradėti pasirašinėti dokumentus. Aišku, juokauju, lankymasis daliniuose, susipažinimas su ministerijos departamentais, su Gynybos štabo parengtais planais ir vizijomis, susitikimas su kariais, pajėgų vadais, jų vizijų išklausymas, jų probleminių sričių identifikavimas ir bandymas sudėlioti prioritetus ir darbotvarkę taip, kaip reikėtų“ , – žurnalistams po ceremonijos sakė R. Vaikšnoras.
Kariuomenės vadas akcentavo savo pirmtako darbų tęstinumą.
„Man belieka tęsti tai, kas pradėta, galbūt pasižiūrėti iš esamų realijų, ką mes galime pakeisti. Ir šiems, ir kitiems metams numatomas didesnis BVP krašto apsaugai, mums reikės susidėti prioritetus, fokusuotis į tokius pajėgumų vystymus, kurie pagerintų mūsų parengtį, padidintų mūsų atgrasymą ir padėtų įsilieti į NATO struktūras“, – sakė R. Vaikšnoras.
„Pagrindiniai darbai tęsti tai, kas pradėta“, – pridūrė jis.
Pagrindiniais prioritetais kariuomenės vadas įvardijo Vokietijos brigados priėmimą Lietuvoje, nacionalinės divizijos kūrimas ir pasiruošimas visuotiniam šaukimui.
Jis sako, kad didesnį gynybos finansavimą – virš 3 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) – pasiekusi Lietuva NATO kontekste „atrodo gerai“, tačiau „procentai nieko nelemia“.
„Tai yra pinigai, kuriuos reikia įsisavinti, žinome patys, kad nėra taip paprasta, neguli taip viskas lentynose, nepaimsi, tai yra procesas, kurį reikia pradėti vykdyti“, – teigė R. Vaikšnoras.
Prieš ceremoniją prezidentas Gitanas Nausėda suteikė generolo laipsnį naujajam kariuomenės vadui.
„Neabejoju, kad naujasis Lietuvos kariuomenės vadas generolas Raimundas Vaikšnoras turi visas savybes, organizacinius gebėjimus, reikalingus vadovauti vienai svarbiausių valstybės institucijų“, – ceremonijoje kalbėjo G. Nausėda.
„Jam padės konkretus strateginis mąstymas, aiškūs prioritetai ir turtinga patirtis. (…) Tikiu, kad generolas Vaikšnoras užtikrins Lietuvos kariuomenės kovinę parengtį ir sėkmingai telks visas valstybės galias į vienį“, – pridūrė šalies vadovas.
„Sudie, mano mylima kariuomene“
R. Vaikšnorui ceremonijos metu buvo perduotas Lietuvos kariuomenės skeptras, vėliava bei ženklas.
Jam pareigas perdavė nuo 2019 metų kariuomenei vadovavęs generolas Valdemaras Rupšys.
„Su pasididžiavimu baigiu savo kadenciją tarnaujant kariuomenės vadu Lietuvos valstybei, šiandien taip pat baigiu savo 34 metų Lietuvos kario tarnybos kelią. Juo visada mane vedė tik vienas tikslas – ginti Lietuvą nuo Rusijos agresijos“, – ceremonijoje kalbėjo V. Rupšys.
„Sudie, mano mylima kariuomene“, – sakė jis.
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas pareigas baigusiam kariuomenės vadui įteikė vardinį ginklą ir simbolinę Lietuvos didžiojo etmono buožės kopiją.
„Šiandieną svarbi diena Lietuvos kariams – išlydime senąjį Lietuvos kariuomenės vadą ir pasitinkame naująjį. Ant naujojo lyderio pečių nuguls rimta atsakomybė – būti pokyčių priekyje ir kartu su mūsų drąsiais kariais kurti saugesnę Lietuvą“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.
Pasak jo, Lietuvos ir Europos geopolitinė situacija išlieka įtempta, grėsmių gausa ir nuolatinis nestabilumas reikalauja greitų ir ryžtingų veiksmų mūsų šalies gynybos srityje.
„Nebeturime prabangos laukti, tikėdamiesi geresnių laikų. Šiuo metu privalome telkti visuomenę, prisidėti prie gynybos, didinti jos atsparumą, integruoti inovacijas karinėse struktūrose, stiprinti savo kariuomenės pajėgumus ir sukurti tinkamas sąlygas sąjungininkų atvykimui“, – dėstė L. Kasčiūnas.
R. Vaikšnoras Lietuvos kariuomenėje dirba 33 metus, jis yra ėjęs Pėstininkų brigados „Geležinis vilkas“ vado pareigas, vadovavęs Sausumos pajėgoms, vykdęs Gynybos štabo viršininko pavaduotojo operacijoms pareigas.
Paskutiniu metu naujasis kariuomenės vadas dirbo NATO Jungtinių pajėgų vadavietės Briunsiume štabo viršininko pavaduotoju koviniam rengimui.
R. Vaikšnoras yra baigęs Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademiją ir Jungtinių Amerikos Valstijų sausumos pajėgų karo koledžą.
Pagal Konstituciją, kariuomenės vadą penkeriems metams skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.
R. Vaikšnoro kandidatūrą birželį Seime palaikė 110 parlamentarų, niekas nebuvo prieš ir nesusilaikė.