REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

A. Skaisgirytė: sprendimas dėl ambasadoriaus Lenkijoje yra rastas

ŠaltinisBNS

Prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja sako, kad Prezidentūra ir Užsienio reikalų ministerija yra sutarusi dėl būsimojo ambasadoriaus Lenkijoje, o kandidatūros pateikimas Seimo Užsienio reikalų komitetui (URK) yra laiko klausimas.

„Sprendimas yra rastas“, – Žinių radijui antradienį sakė šalies vadovo patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė.

Pasak jos, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pastaruoju metu daug viešėjo užsienyje, tad neturėjo galimybės pateikti kandidatūros Seimo URK.

„Tai turbūt artimiausiu metu tas bus padaryta, labai tikiuosi“, – teigė G. Nausėdos patarėja.

Lietuva ambasadoriaus Lenkijoje neturi nuo praėjusių metų rugsėjo pražios, kai baigęs kadenciją iš pareigų buvo atšauktas Eduardas Borisovas. Ambasadai šiuo metu vadovauja įgaliotoji ministrė Audronė Markevičienė.

Dėl Prezidentūros ir Užsienio reikalų ministerijos (URM) nesutarimų pastaruoju metu buvo įšaldytas iš viso 13 Lietuvos diplomatų skyrimas, bet po trijų G. Nausėdos ir G. Landsbergio susitikimų kovo pradžioje pranešta, kad sprendimas rastas.

Tą patį mėnesį teigta, jog ankstesnį suderintą kandidatą Lenkijoje teko atšaukti dėl jo sveikatos problemų, tad teko ieškoti naujo sprendimo.

Siekiant išvengti panašių nesutarimų tarp Prezidentūros ir Užsienio reikalų ministerijos ateityje, Seime registruotos dvi alternatyvios Diplomatinės tarnybos įstatymo pataisos, apibrėžiančios detalesnę ambasadorių skyrimų tvarką.

Situacija dėl E. Bajarūno buvo „toksiška“

Kovą pasiektas susitarimas apėmė ir konsultacijoms į Vilnių jau kurį laiką iškviesto ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje Eitvydo Bajarūno atšaukimą iš pareigų.

„Buvo situacija pasidariusi tiek toksiška, kad ją reikėjo išspręsti, ir išspręsta ji buvo tokiu būdu“, – sakė A. Skaisgirytė.

Praėjusiais metais E. Bajarūnas sulaukė ambasados darbuotojų kaltinimų mobingu, piktnaudžiavimu pareigomis. Atlikusi tyrimą URM Generalinė inspekcija nustatė pažeidimų ir pasiūlė spręsti dėl jo tinkamumo vadovauti ambasadai. 

G. Landsbergis spalį diplomatą iškvietė jį į Vilnių konsultacijoms ir paragino trauktis iš pareigų. Pats ambasadorius nesutiko su kaltinimais.

Prezidentūra savo ruožtu kėlė abejonių dėl URM tyrimo ir laikėsi pozicijos, kad dėl ambasadoriaus elgesio turėtų būti atliktas nepriklausomas tyrimas.

A. Skaisgirytė teigė apgailestaujanti, jog toks tyrimas taip ir nebuvo atliktas.

Prezidentūra savo ruožtu kėlė abejonių dėl URM tyrimo ir laikėsi pozicijos, kad dėl ambasadoriaus elgesio turėtų būti atliktas nepriklausomas tyrimas

„Tam tikras šleifas dėl to neatlikimo lieka, tačiau kalbant apie tarpvalstybinius santykius geriau (situaciją – BNS) išspręsti tokiu būdu ir siųsti į Londoną naują ambasadorių“, – sakė G. Nausėdos patarėja.

„Nemanau, kad prezidentas nusileido. Jis tiesiog priėmė racionalų sprendimą, kaip geriau Lietuvos interesų požiūriu“, – pridūrė ji.

E. Bajarūno padėtį dar labiau pablogino šiemet sausį Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) priimtas sprendimas, kad G. Nausėdos ir ambasadoriaus apsilankymas miuzikle „Operos fantomas“ Londone pernai pavasarį buvo privataus pobūdžio, bet už jį sumokėta ambasados lėšomis. Nustatyta, kad abu pareigūnai pažeidė įstatymą.

A. Pranckevičių vertina labai gerai

Įgyvendinant susitarimus dėl ambasadorių, Užsienio reikalų ministerija balandį įregistravo projektus dėl šešių diplomatinių atstovų atšaukimo iš pareigų vasarą.

Visi ambasadoriai atšaukiami baigiantis jų kadencijoms, išskyrus atstovą Europos Sąjungoje (ES) Arnoldą Pranckevičių. Jis ambasadoriaus pareigas ėjo nuo 2022-ųjų.

A. Skaisgirytė pakartojo Užsienio reikalų ministerijos anksčiau išsakytus argumentus, kad ambasadorius ES keičiamas siekiant, jog Lietuvos pirmininkavimas ES Tarybai 2027 metų pirmą pusmetį nesutaptų su atstovo kadencijos pabaiga, kaip kad būtų nutikę, jeigu darbą būtų tesęs A. Pranckevičius.

„A. Pranckevičiaus kadencija, maksimumas tos kadencijos – penkeri metai – baigtųsi pirmininkavimo viduryje, kas nebūtų labai gerai“, – teigė A. Skaisgirytė.

„Reikėtų, kad žmogus būtų toks, kuris galėtų (…) išbūti visą pirmininkavimo laikotarpį. (…) Naujas ambasadorius, kuris atvyktų į Briuselį, galėtų ir pasirengti pirmininkavimui, ir pirmininkauti visą 2027 metų pirmo pusmečio laikotarpį“, – pridūrė ji.

Pasak patarėjos. G. Nausėda labai gerai vertina A. Pranckevičių ir ateityje jo pavardė turi būti svarstoma į svarbios Lietuvai šalies ambasadą.

Ambasadorius Lietuvoje skiria ir atleidžia prezidentas Vyriausybės teikimu ir pritarus Seimo Užsienio reikalų komitetui.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte