Izraelis iš esmės pritarė susitarimui dėl šešių savaičių paliaubų Gazos Ruože, todėl dabar „Hamas“ turi sutikti paleisti įkaitus, kad susitarimas įsigaliotų, šeštadienį pareiškė aukšto rango JAV pareigūnas.
„Sudarytas preliminarus susitarimas. Izraeliečiai daugiau ar mažiau su juo sutiko, – žurnalistams sakė pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga. – Šiuo metu kamuolys yra „Hamas“ stovykloje“.
Regiono galybių derybininkai dirbo visą parą, kad susitarimas dėl šešių savaičių paliaubų būtų pasiektas iki kovo 10 dieną prasidėsiančio musulmonų šventojo Ramadano mėnesio.
„Jei „Hamas“ sutiks paleisti į pažeidžiamiausių asmenų kategoriją patenkančius įkaitus (…) ligonius, sužeistuosius, pagyvenusius žmones ir moteris, Gazos Ruože ugnis bus nutraukta šešioms savaitėms pradedant nuo šiandien“, – pridūrė pareigūnas.
„Aš tik noriu pabrėžti, kad ugnis bus nutraukta, jei „Hamas“ išspręs šį paskutinį klausimą“, – pridūrė jis.
JAV pareigūnai tikisi, kad toks susitarimas sudarys sąlygas tvaresniam taikos susitarimui tarp Izraelio ir „Hamas“, kurie kariauja nuo spalio 7-osios, kai palestiniečių kovotojų grupuotė surengė išpuolį prieš Izraelį.
Tikimasi, kad šeštadienį „Hamas“ delegacija išskris į Kairą derėtis dėl paliaubų, naujienų agentūrai AFP sakė grupei artimas šaltinis.
Paliaubos taip pat leistų smarkiai padidinti humanitarinę pagalbą Gazos Ruožui, Jungtinėms Tautoms įspėjus apie gresiantį badą apgultos teritorijos šiaurėje.
Po ketvirtadienį įvykusio mirtino incidento pagalbos skirstymo punkte, per kurį žuvo daugiau kaip 100 palestiniečių, Jungtinės Valstijos anksčiau šeštadienį paskelbė, kad pirmą kartą išsiuntė lėktuvus su humanitarine pagalbą į Gazos Ruožą.
Tačiau JAV pareigūnai teigė, kad lėktuvais pristatomi humanitarinės pagalbos paketais negali pakeisti į Gazos Ruožą sausuma gabenamų siuntų.
„Nė vienas iš šių būdų – jūrų koridoriai, lėktuvais pristatoma pagalba – nėra alternatyva humanitarinės pagalbos gabenimui sausuma. Pagalbą reikia pristatyti per kuo daugiau sausumos perėjų. Tai pats veiksmingiausias būdas ją gabenti“, – žurnalistams sakė pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.
Karą Gazos Ruože sukėlė precedento neturintis „Hamas“ išpuolis prieš Izraelį spalio 7 dieną, per kurį žydų valstybėje žuvo apie 1 160 žmonių, daugiausia civilių, rodo AFP vertinimas, pagrįstas oficialiais skaičiais.
„Hamas“ kovotojai taip pat pagrobė apie 250 įkaitų, o Izraelis teigia, kad Gazos Ruože dar liko apie 130 įkaitų, kurių mažiausiai 31, kaip manoma, buvo nužudytas.
Pažadėjęs sunaikinti „Hamas“, Izraelis pradėjo didžiulį karinį puolimą, per kurį Gazos Ruože žuvo mažiausiai 30 320 žmonių, daugiausia moterys ir vaikai, skelbia „Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerija.