REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Sutariama dėl vieno: dirbtinis intelektas pakeis žmones, bus prarastos darbo vietos

ŠaltinisCNA

Nuo praėjusių metų, kai pasirodė generatyvinio dirbtinio intelekto (DI) platforma „ChatGPT”, milijonai jos naudotojų sužinojo, kaip ši gali sutaupyti jiems laiko ir palengvinti gyvenimą. Užduokite klausimą, ir ji per kelias sekundes paruoš jums el. laišką arba sudarys ateinančių atostogų tvarkaraštį.

Tačiau ar turėtume nerimauti, jei ši technologija dar tik pradedama kurti, ir ką visuomenė praras, jei dirbtinis intelektas perims vis daugiau funkcijų, kurias anksčiau atlikdavo žmonės?

„Jei žmonės jaučia nerimą, tai svarbu. Esame paveikti streso”, – sako žurnalistė Jennifer Strong (Dženifer Strong), rašanti apie naujųjų technologijų poveikį visuomenei. Šio mėnesio pradžioje Manhatane (JAV) ji pasisakė diskusijoje apie dirbtinį intelektą kultūros festivalyje „New York Encounter”.

Kartu su „Symbolic AI” įkūrėju ir vyriausiuoju produktų vadovu Jonu Stokesu ji diskutavo apie galimus dirbtinio intelekto pažadus ir pavojus.

Su technologijų žurnalistu ir technologijų verslininku jie sutarė dėl vieno dalyko: generatyvinis dirbtinis intelektas pakeis žmones ir dėl to bus prarastos darbo vietos.

Pasak J. Strong, generatyvinis dirbtinis intelektas visų pirma naudojamas kaip „produktyvumo didinimo priemonė”. „Taip nutiko kiekviename sektoriuje, visur, tai tapo būdu taupyti laiką ir pinigus”, – kalbėjo ji.

Kaip teigė diskusijos dalyviai, aukštesnes pareigas užimantiems asmenims kol kas neverta nerimauti dėl savo darbo vietų. Tačiau pirminio lygio rašytojus ir pranešėjus, kurių darbas yra ruošti pranešimus spaudai ir kalbas bei rašyti apie svarbiausius jų akcentus, jau dabar keičia dirbtinis intelektas.

J. Stokesas, kurio įmonė kuria dirbtinio intelekto įrankius rašytojams ir leidėjams, pripažino, kad šių pareigų perdavimas DI turi savo kainą.

„Tačiau kita pusė yra ta, kad atlikdami visą šį [darbą] jūs tarsi mokotės. Dėl to jūs tampate geresni. Todėl manau, kad ateityje dėl dirbtinio intelekto genų galime susidurti su talentų srauto problema. Jei jis perims žemo lygio darbus”, – sakė jis.

Būdama žurnalistė, J. Strong pasidalijo susirūpinimu dėl to, kaip dirbtinis intelektas paveiks jos pramonę. „Ir mes iš tiesų turime talentų srauto problemą. Kaip gausite tiriamosios žurnalistikos žurnalistą, jei neturėsite naujienų skyriaus ar nebus mentorystės, darbo, mokymo pačioje darbo vietoje?”

Žurnalistė sakė, kad tokios haliucinacijos gali pakenkti asmeninei reputacijai, ir nurodė teisės profesoriaus Jonathano Turley (Džonatano Turlėjaus) pavyzdį. 2023 m. jo pavardė pasirodė, kai „ChatGPT” buvo paprašyta sudaryti teisės mokslininkų, kurie ką nors seksualiai užpuolė, sąrašą. Jo pavardė atsirado sąraše vien dėl to, kad jis dėstė kursus apie seksualinę diskriminaciją ir seksualinę prievartą.

Sunku ištaisyti tokias DI klaidas, nes „jis nėra paprasta duomenų bazė”.

„Jei nusprendžiame ištrinti kažką, kas neatitinka tikrovės, po to, kai tai praėjo šį mašininio mokymosi procesą, to tikrai negalima padaryti. Praėjusiais metais „Microsoft Research” septynis mėnesius bandė išsiaiškinti, ar gali padėti modeliui ką nors pamiršti, ir nesugebėjo išsiaiškinti, kaip”, – sakė J. Strong.

Paklaustas apie bet kokį susirūpinimą dėl dirbtinio intelekto, inžinierius J. Stokesas teigia, kad nerimauja, jog kai kurie žmonės gali atsisakyti žmogiškojo ryšio ir susikurti savo pačių pasaulį”, galbūt su „dirbtinio intelekto mergina VR (Virtualąja Realybe, – red. past.)”.

„Manau, kad kai kurie žmonės izoliuosis, o kai kurių žmonių protai tarsi atsiskirs ir paliks kolektyvą”, -aiškina jis.

Kiti, pasak J. Stokeso, „stengsis palaikyti tikrus ryšius ir santykius, o kai kuriais atvejais galbūt pasitelks tam tikrą genų dirbtinį intelektą, kad juos papildytų”.

Inžinierius paaiškino, kad dirbtinis intelektas gali būti naudojamas ir žmonėms suartinti: „Turiu omenyje vertimo ir kitokio pobūdžio darbų planus. Galima papasakoti istoriją apie genų dirbtinį intelektą, kai jis maksimaliai padidina bendravimo pralaidumą. Pavyzdžiui, žmonės, kurių kalba galbūt yra nepatogi, kurie blogai dėlioja lingvistines konstrukcijas, gali tarsi perteikti savo idėjas naudodamiesi generatyviniu dirbtiniu intelektu. Taigi jis gali būti pagalbinė komunikacijos priemonė”.

„Tačiau nerimauju, kad tai gali tapti tarsi manija ar savitiksliu dalyku, būdu žmonėms pabėgti ir dar labiau nutolti vienam nuo kito”, – pasakoja J. Stokesas.

Žurnalistė J. Strong mano, kad gali būti išvengiama, kad dirbtinis intelektas visiškai neišstumtų žmonių iš kūrybinio proceso.

Nors šiuo metu dirbtinis intelektas naudojamas „pirmajam visko projektui parašyti”, ji pažymi, kad pasipriešinimą tam matėme per 2023 m. scenaristų streiką Holivude.

„Matėme, kad kino pramonė iš tiesų ėmėsi veiksmų ir pareiškė: „Ei, jūs ketinate sumažinti mūsų atlyginimus, nes atimama ta dalis, kuri mums yra unikaliausia ir labiausiai vertinama. Jūs ketinate pateikti mums pirmąjį filmo projektą, o paskui liepti mums tik padaryti jį gerą. Taip niekada nebus”, – sakė ji.

„Manau, kad matysime daugiau žmonių, kurie tiesiog sakys: „Gerai, technologija yra puiki, bet koks jos tikslas, kam ji tarnauja ir kodėl ji čia yra? Ir kaip ją man ne tiek primesti, kiek leisti su ja sąveikauti? Manau, kad tai bus viena iš svarbiausių tendencijų”, – sakė J. Strong.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte