REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Latvijos prezidentas, pirmasis atvirai homoseksualus ES valstybės vadovas, pasirašė civilinės partnerystės įstatymą

Latvijos prezidentas Edgaras Rinkevičius, atvirai gėjus, penktadienį oficialiai paskelbė Notariato įstatymo pataisas, numatančias partnerystės institutą ir teisinį būdą tos pačios lyties asmenims įregistruoti savo santykius, kaip rodo informacija oficialiajame leidinyje „Latvijas Vestnesis“. 

Netrukus bus galima registruoti partnerystę

Partnerystę Latvijoje bus galima įregistruoti nuo 2024 metų vidurio.

Partnerystę galės sudaryti du artimus santykius palaikantys pilnamečiai asmenys, jei nėra kliūčių jos sudarymui, pavyzdžiui, artimos giminystės.

Pagal fizinių asmenų registro įstatymo pataisas duomenys apie partnerystės sudarymą ir nutraukimą bus įtraukiami į fizinių asmenų registrą.

Įregistravus partnerystę vienas iš partnerių turės teisę priimti sprendimus, susijusius su kito partnerio gydymu, jei šis nepajėgus pasirūpinti savimi arba laisvai išreikšti savo valios. Partneriai turės teisę į socialines garantijas ir lengvatas.

G. Landsbergis tikisi, kad Lietuva seks Latvijos pavyzdžiu

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis anksčiau sakė besitikintis, kad Latvijos sprendimas įteisinti tos pačios lyties žmonių partnerystę turės įtakos ir Lietuvos Seime. „Noriu tikėti, kad tai leis ar bent jau iškels papildomų klausimų kolegoms Seime pasvarstyti apie tai, kad tai yra žmogaus teisių klausimas“, – žurnalistams tuomet sakė valdančiųjų konservatorių lyderis.

„Lietuva yra ginanti žmogaus teises valstybė, savo pačios valstybės atkūrimą kildinanti iš teisės viršenybės, žmogaus teisių principų. Todėl tie principai turi būti taikomi visiems vienodai, nepaisant lytinės orientacijos ar kitų aspektų“, – kalbėjo jis, Latvijos parlamentui priėmus su partnerystės instituto įkūrimu susijusių įstatymų paketą.

Estijos parlamentas 2023 m. taip pat priėmė įstatymą, kuris nuo šių metų sausio suteikia galimybę dviem pilnamečiams sudaryti santuoką, nepriklausomai nuo jų lyties. „Akivaizdu, kad mes liekame vieninteliai iš Baltijos šalių, Estija ir Latvija žengia į Šiaurės valstybių bloką, palikdami Lietuvą kitoje pusėje“, – komentavo kaimynų spendrimą G. Landsbergis.

Lietuvoje partnerystė šiuo metu nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms.

Teisingumo ministrės Inesės Libinos-Egnerės iniciatyva

Pernai lapkritį Latvijos parlamente buvo priimtas su partnerystės instituto įkūrimu susijusių įstatymų paketas, pasiūlytas teisingumo ministrės Inesės Libinos-Egnerės (Inesės Lybinios-Egnerės). Be kita ko, naujasis teisinis partnerystės institutas galės būti taikomas ir tos pačios lyties asmenims – jie galės įteisinti ir įregistruoti savo santykius. 

Tačiau netrukus po paketo priėmimo opozicijai priklausantys įstatymų leidėjai pranešė surinkę 34 įstatymų leidėjų parašus, kad galėtų inicijuoti procedūrą, kurią įgyvendinus būtų buvęs surengtas referendumas dėl Notariato įstatymo pakeitimų.

Pasiūlymą pasirašė „Jungtinio sąrašo“, „Pirmiausia Latvija“ ir „Nacionalinio susivienijimo“ įstatymų leidėjai. Parašai buvo pateikti prezidentui.

Pagal Konstituciją, pateikus pasiūlymą, kurį pasirašė ne mažiau kaip 34 įstatymų leidėjai, naujo įstatymo paskelbimas gali būti sustabdytas mažiausiai dviem mėnesiams. Centrinė rinkimų komisija turėjo per mėnesį organizuoti parašų rinkimo kampaniją, kad gautų referendumui surengti reikalingą gyventojų paramą.

Kad būtų galima inicijuoti referendumą, per parašų rinkimo kampaniją reikėjo surinkti ne mažiau kaip 10 proc. teisę balsuoti turinčių rinkėjų, arba 155 tūkst. piliečių, parašus.

Tačiau per sausio 5 dieną pasibaigusią parašų rinkimo kampaniją buvo surinkti tik 35 089 parašai – mažiau nei 23 proc. reikalingų, pranešė Latvijos Vyriausioji rinkimų komisija.

Tai sudarė sąlygas prezidentui pasirašyti Notariato įstatymo pataisas. Jos įsigalios liepos 1-ąją.

Niekada neslėpė savo homoseksualumo

E. Rinkevičius 2023 m. gegužės pabaigoje tapo pirmuoju atvirai homoseksualiu Europos Sąjungos valstybės vadovu. 49-erių metų kandidato išrinkimą sveikino visos Europos gėjų teisių aktyvistai.

Nuo 2011 m. Latvijoje užsienio reikalų ministro pareigas ėjęs E. Rinkevičius dar 2014 m. prisipažino esantis gėjumi ir nuo to laiko yra aktyvus LGBT teisių gynėjas. Centro dešiniųjų politikas, daugiau nei dešimtmetį ėjęs užsienio reikalų ministro pareigas tuomet tviterio pranešimu paskelbė, kad „didžiuojasi, jog yra gėjus”. Tuo metu jis pažadėjo kovoti už tos pačios lyties asmenų santuokų teisinį reglamentavimą.

ES ir anksčiau yra buvę atvirai homoseksualių vyriausybių vadovų, bet niekada nebuvo homoseksualaus valstybės vadovo.

Buvęs Belgijos ministras pirmininkas Elio di Rupo (Elijas Di Rupas) buvo pirmasis atviras ES vyriausybės vadovas gėjus, skelbė BBC.

Latvijoje 2022 m. šalies Konstitucinis Teismas pripažino tos pačios lyties asmenų sąjungas.

Sakydamas inauguracinę kalbą E. Rinkevičius sakė, kad Latvijos užsienio politikoje „nėra laiko klaidoms”, ir pridūrė, kad veiks „greitai, ryžtingai ir išmintingai”. Taip pat savo kalboje jis paragino jaunus latvius „pramušti stiklines lubas”, o nelygybę pavadino „didele problema”. „Socialinė atskirtis mūsų visuomenėje yra per didelė”, – kalbėjo tuomet prezidentas.

„Vadovaudamas pasisakysiu už modernios ir stiprios Latvijos kūrimą, už teisinę ir teisingą Latviją, už žmonių gerovę, už įtraukią ir pagarbią visuomenę. Ir mums visiems tai įmanoma pasiekti dirbant kartu”.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

8 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte