Seimas apsisprendė dėl 2026-ųjų atmintinų metų paskelbimo. Greta prieš kelerius metus paskelbtų Žemaičių vyskupo Motiejaus Kazimiero Valančiaus metų Seimas nusprendė 2026-uosius taip pat paskelbti Lietuvos radijo bei Lietuvos Helsinkio grupės metais. Už tai numatantį Seimo nutarimą (projektas Nr. XIVP-3388(2) vieningai balsavo 85 Seimo nariai.
Priimtu nutarimu siekiama pažymėti Žemaičių vyskupo Motiejaus Kazimiero Valančiaus 225-ąsias gimimo metines, Lietuvos radijo 100-metį ir Lietuvos Helsinkio grupės įkūrimo 50-ąsias metines.
Seimo nutarime pabrėžiama, kad Žemaičių vyskupas, švietėjas, rašytojas, blaivybės sąjūdžio organizatorius Motiejus Kazimieras Valančius yra viena svarbiausių XIX a. vidurio Lietuvos religinio, kultūrinio, visuomeninio ir politinio gyvenimo asmenybių, įnešusių reikšmingą indėlį į Lietuvos mokslo raidą, švietimo ir kultūros puoselėjimą.
2026 m. bus minimas Lietuvos radijo 100-metis. „1926 m. birželio 12 d. pirmą kartą Kaune buvo pradėtas transliuoti Lietuvos radijas, kuris liudijo Lietuvos visuomenės modernėjimą, paskatino žiniasklaidos bei technologijų vystymąsi ir per šimtą metų neprarado savo aktualumo ir svarbos“, − rašoma nutarime.
Nutarime pažymima, kad 1976 m. lapkričio 25 d. buvo įsteigta Lietuvos disidentų organizacija Lietuvos Helsinkio grupė (oficialius pavadinimas – Helsinkio susitarimų vykdymui remti Lietuvos visuomeninė grupė), kuri, nepaisydama okupacinio režimo Lietuvoje represijų, sugebėjo veikti viešai, aktyviai gynė žmogaus teises. „2026 m. pažymėsime disidentinio judėjimo jubiliejų, kuris reikšmingai prisidėjo prie Sovietų Sąjungos nusikaltimų viešinimo, perduodamas žinią laisvajam pasauliui apie komunistinio režimo vykdytus žmogaus teisių pažeidimus“, −pabrėžė Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė.
Priimtu nutarimu Seimas pasiūlė Vyriausybei iki 2024 m. rugsėjo 1 d. parengti Žemaičių vyskupo Motiejaus Kazimiero Valančiaus, Lietuvos radijo, Lietuvos Helsinkio grupės metų minėjimų programas ir numatyti lėšų šioms programoms įgyvendinti.
Seimas, remdamasis Seimo nutarimu dėl atmintinų metų skelbimo tvarkos, metus skelbia likus dvejiems metams iki sukakties.
„Šiemet iš visuomenės sulaukėme daugiau kaip 90 siūlymų, ką būtų galima prisiminti 2026 metais. Toks gausus visuomenės atsiliepimas į Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties kvietimą teikti siūlymus rodo, kad visuomenei svarbu prisiminti ir paminėti įvairius istorinius įvykius. Kartu tai parodo, kad išankstinis rengimasis atmintiniems metams pasiteisinęs, nes mums svarbu ką ir kaip paminėsime. Kodėl apsisprendžiame dėl trejų atmintinų metų? Todėl, kad stengiamasi sukoncentruoti visos valstybės ir visuomenės dėmesį į svarbiausius ir iškiliausius įvykius. Trys didžiosios atmintinų metų nominacijos buvo parinktos tariantis su istorikais ir visuomenininkais, buvo ieškoma konsensuso tarp to, kas leistų geriau suprasti dabartį, Lietuvos istoriją pasaulio kontekste bei to, kas būtų aktualu bei įvairiapusiška“, – pažymi Seimo Laisvės kovų ir valstybinės istorinės atminties komisijos pirmininkė P. Kuzmickienė.
Daugiau informacijos apie Seimo paskelbtus atmintinus metus ir kitas Lietuvai svarbias sukaktis skelbiama Seimo svetainėje.