Latvijos parlamente ketvirtadienį per paskutinį svarstymą priimtas su partnerystės instituto įkūrimu susijusių įstatymų paketas, pasiūlytas teisingumo ministrės Inesės Libinos-Egnerės (Inesės Lybinios-Egnerės).
Naujasis teisinis partnerystės institutas galės būti taikomas ir tos pačios lyties asmenims – jie galės įteisinti ir įregistruoti savo santykius.
Partnerystę Latvijoje bus galima įregistruoti nuo 2024 metų vidurio.
Ketvirtadienį priimtos notariato įstatymo pataisos numato partnerystės sudarymą ir nutraukimą notarine tvarka. Partnerystę galės sudaryti du artimus santykius palaikantys pilnamečiai asmenys, jei nėra kliūčių jos sudarymui, pavyzdžiui, artimos giminystės.
Pagal fizinių asmenų registro įstatymo pataisas duomenys apie partnerystės sudarymą ir nutraukimą bus įtraukiami į fizinių asmenų registrą.
Įregistravus partnerystę vienas iš partnerių turės teisę priimti sprendimus, susijusius su kito partnerio gydymu, jei šis nepajėgus pasirūpinti savimi arba laisvai išreikšti savo valios. Partneriai turės teisę į socialines garantijas ir lengvatas.
Taip pat priimta atitinkamų pataisų keliems kitiems su partneryste susijusiems įstatymams.
Dešiniojo sparno Nacionalinio susivienijimo parlamentaro Janio Grasbergo siūlymu į įstatymą įtraukta nuostata, kad partnerystė nėra prilyginama santuokai.
Nacionalinio susivienijimo parlamentaro Janio Grasbergo siūlymu į įstatymą įtraukta nuostata, kad partnerystė nėra prilyginama santuokai
Kelių opozicinių partijų lyderiai anksčiau pareiškė, kad partnerystės instituto klausimas turi būti sprendžiamas visos tautos balsavimu, tačiau kol kas neaišku, ar dėl to bus pradėti rinkti parlamentarų parašai. Jų reikėtų 34.
Kaip pažymėjo I. Libina-Egnerė, Konstitucinis Teismas pripažino, kad konstitucija reikalauja užtikrinti teisinę, ekonominę ir socialinę dviejų žmonių artimų asmeninių santykių apsaugą. Pasak ministrės, dėl to buvo parengti keli įstatymo projektai partnerystės institutui, kuris palengvintų kasdienį bendrą porų gyvenimą ir jų santykį su valstybe, sukurti.
Paramos tos pačios lyties asmenų partnerystei judėjimo „Dzivesbiedri“ lyderis Kasparas Zalitis (Kasparas Zalytis) teigė, kad ketvirtadienį priimto paketo neužtenka, bet tai yra gera pradžia.
Jis pažymėjo, kad taip pat svarbu išspręsti paveldėjimo, valstybės pašalpų ir vaikų klausimus.