Lenkijos ministras pirmininkas ketvirtadienį Europos Sąjungos migracijos reformų paketą pavadino Briuselio ir Berlyno diktatu ir pažadėjo jį griežtai vetuoti.
Trečiadienį ES šalys narys susitarė dėl paskutinės naujos politikos dėl prieglobsčio prašytojų ir nelegalių migrantų dalies.
Ispanijos mieste Granadoje ketvirtadienį prasidėjusiame aukščiausiojo lygio susitikime, kuriame dalyvauja ES vadovai, šiam klausimui skiriama itin daug dėmesio.
Naujuoju Migracijos ir prieglobsčio paktu siekiama sumažinti spaudimą šalims, į kurias jūra atvyksta daugiausia migrantų, pavyzdžiui, Italijai ir Graikijai, dalį atvykėlių perkeliant į kitas ES šalis.
Šalys, atsisakiusios priimti migrantus, turės mokėti toms, kurios juos priima.
„Reikėtų užduoti labai aiškų klausimą: kodėl turėtume sutikti su Briuselio diktatu, su Berlyno diktatu?“ – sakė Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis) prieš išvykdamas į Europos politinės bendrijos aukščiausiojo lygio susitikimą Ispanijoje.
„Vykstu į Granadą (…), kad pareikščiau tvirtą veto“, – pareiškė jis.
Griežta Varšuvos pozicija neturės jokios įtakos šiam susitarimui, nes jam priimti reikėjo tik šalių daugumos pritarimo.
„Nepritariame šiam diktatui, nes jis ne tik neišsprendžia problemos, bet sukuria dar didesnę problemą ir reiškia, kad į Europą bus pakviesti šimtai laivų su nelegaliais ekonominiais migrantais“, – teigė Lenkijos premjeras.
„Nenorime, kad Lenkijoje atsirastų dar viena Lampedūza“, – pareiškė jis, turėdamas omenyje pietinę Italijos salą, kurioje išsilaipino tūkstančiai migrantų, įveikusių pavojingą Viduržemio jūros kelią.
Prieš migrantus nukreipta retorika jau daugelį metų yra esminė Lenkijos valdančiųjų konservatorių, kurie rengiasi vėliau šį mėnesį vyksiantiems visuotiniams rinkimams, pozicija.
Valdžioje esantys dešinieji taip pat numatė rinkimų dieną surengti nacionalinį referendumą dėl ES migracijos reformos.
Lenkijos opozicija paragino boikotuoti plebiscitą dėl, jos teigimu, neobjektyvaus klausimo biuletenyje.
„Ar pritariate tūkstančių nelegalių imigrantų iš Artimųjų Rytų ir Afrikos priėmimui pagal Europos biurokratijos primestą privalomą perkėlimo schemą?“ – Lenkijos visuomenės bus klausiama balsavimo dieną.