Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) pradėjo veikti pirmasis Europoje validuotas trimatis (3D) vaistų spausdintuvas.
Kaip ketvirtadienį pranešė universitetas, įrenginiu įmanoma kurti individualizuotus, atskirai kiekvienam pacientui pritaikytus medikamentus, didinti vaistų veiksmingumą, vienoje tabletėje suderinus kelias vaistines medžiagas, mažinti šalutinį vaistų poveikį.
Anot LSMU, spausdintuvas leidžia į tabletes įterpti įvairių mikrokapsulių, jas padengti skirtingais sluoksniais pagalbinių medžiagų, reguliuojančių vaistinės medžiagos išsiskyrimą.
„Tai ypač aktualu tobulinant vaistus specialioms pacientų grupėms – vaikams ir senyvo amžiaus žmonėms“, – nurodoma pranešime.
Kai teigia universitetas, šis įrenginys yra pirmasis toks Europoje ir vienas pirmųjų pasaulyje.
Pastebima, jog universitete diegti naujovę aktyviai rengtasi ne vienus metus, tačiau, pasak LSMU, iki šiol didžioji dalis rinkoje esančių trimačių spausdintuvų buvo neskirti konkrečiai vaistų gamybai, tik papildomai tam pritaikyti.
„Spausdintuvas pirktas iš mokslo veiklos sugeneruotų lėšų. Naujosios įrangos laukti teko bemaž aštuonerius metus“, – teigia LSMU.
LSMU Farmacijos fakulteto dekanė profesorė Ramunė Morkūnienė pabrėžė, kad trimatė technologija, skirta kurti farmacijos ir kosmetikos produktus, šiuo metu yra pasaulio inovacijų dešimtuke.
Universiteto teigimu, trimačio vaistų spausdinimo tematika jau planuojami pirmieji magistro darbai, į 3D tablečių formų kūrimą įsitrauks ir doktorantai – numatyti trys disertaciniai darbai.
Fakulteto prodekano profesoriaus Valdo Jakšto teigimu, pasitelkę pažangias trimates technologijas mokslininkai ir vystytojai formuoja lūžio tašką farmacijos srityje, kadangi 3D spausdinimas – įrankis ne tik plėtoti, tačiau ir tirti naujai sukomponuotas farmacines formas – funkcionalizuotas geometrines sistemas, politabletes, individualizuotas sumodeliuoto daugiapakopio veikliųjų medžiagų atpalaidavimo sistemas.
„Pirmasis Lietuvoje sukurtas, natūralios kilmės, tarptautiniu mastu patentuotas, saugus gerai toleruojamas vaistas aritmijai gydyti iš kvapiosios aniužės žolės – vienas sėkmingiausių fakulteto ir Universiteto projektų. Pasitelkę naujausią technologiją, ieškosime, kaip veikliąsias medžiagas „įspausdinti“ į 3D tabletes, kad duotų labai greitą ir maksimalų efektą“, – pranešime cituojama LSMU Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros vedėja profesorė Jurga Bernatonienė.