Prancūzijos musulmonams valstybinėse mokyklose nebeleidžiama dėvėti vadinamosios abajos ant įprastų drabužių. Šalies švietimo ministras teigia, kad šis drabužis pažeidžia Prancūzijos įstatymus, praneša „CNE News”.
Prancūzijoje griežtai draudžiama valstybinėse mokyklose naudoti religinius ženklus ir simbolius.
Praėjusiais mokslo metais, palyginti su ankstesniais, pažeidimų skaičius išaugo 120 proc., rašo „La Croix”. „Mūsų mokyklos buvo išbandytos”, – sakė ministras G. Attalis mokyklų vadovams. Jis pažadėjo jiems tvirtai laikytis nuomonės šiuo klausimu.
„Kai įeini į klasę, neturėtum sugebėti suprasti mokinių religijos vien pažvelgęs į juos”, – sekmadienį pareiškė Prancūzijos švietimo ministras, kaip praneša France24.
Jis pažadėjo iki naujų mokslo metų pradžios rugsėjo 4 d. mokyklų vadovams pristatyti „aiškias federalinio lygmens priemones”. Dalis šių priemonių – draudimas dėvėti abają – ilgą musulmonių moterų dėvimą apsiaustą.
G. Attallis apibūdino abają kaip „religinį gestą, kuriuo siekiama išbandyti respublikos pasipriešinimą pasaulietinei šventovei, kurią turi sudaryti mokykla”.
Šis žingsnis priimtas po kelis mėnesius trukusių diskusijų dėl abajų dėvėjimo Prancūzijos mokyklose, kur moterims jau seniai draudžiama dėvėti islamišką galvos apdangalą.
Dešinieji ir kraštutiniai dešinieji siekė šio draudimo, kuris, kairiųjų teigimu, pažeistų pilietines laisves.
Buvo pranešta, kad mokyklose vis dažniau dėvimos abajos, o mokyklose kilo įtampa dėl šio klausimo tarp mokytojų ir tėvų.
„Sekuliarizmas reiškia laisvę emancipuotis per mokyklą”, – sakė G. Attallis.
2004 m. kovo mėn. įstatymu mokyklose buvo uždrausta „nešioti ženklus ar aprangą, kuriais mokiniai tariamai demonstruoja religinę priklausomybę”.
Tai apima didelius kryžius, žydiškas kipas ir islamiškus galvos apdangalus.
Skirtingai nei galvos apdangalai, abajos – ilgi drabužiai, dėvimi siekiant laikytis islamo įsitikinimų dėl kuklios aprangos – iki šiol nebuvo visiškai uždraustos.
Tačiau Švietimo ministerija dar praėjusių metų lapkričio mėn. pakeitė nuomonę šiuo klausimu.
Jos dokumente abaja buvo apibūdinta kaip vienas iš drabužių, kurių dėvėjimas gali būti uždraustas, jei jie „dėvimi taip, kad būtų atvirai demonstruojama religinė priklausomybė”. Tai pačiai kategorijai priskiriamos bandanos ir ilgi sijonai.