Apie Krekenavos Žolinės atlaidų šventimo tradiciją, kuri įrašyta į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą ir kuo svarbūs Žolinės atlaidai parapijiečiams kalbamės su Krekenavos parapijos klebonu ir Bazilikos rektoriumi – kun. dr. Gediminu Jankūnu.
– Ar galima teigti, kad Žolinės atlaidai Krekenavos miestelyje – didžiausia metų šventė?
– Taip, Krekenavos miestelyje ir parapijoje Žolinė jau daugiau kaip porą šimtmečių, yra didžiausia metinė šventė. Tai ir religinė Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų, ir jos išaukštinimo iškilmė, bet kartu tai ir visos bendruomenės, ir kraštiečių susibūrimo dienos. Nuo 2009-ųjų, kuomet mūsų šventovė buvo dvasiniais ryšiais sujungta su Mergelės Marijos Didžiąja bazilika Romoje, Žolinės atlaidai švenčiami visas aštuonias dienas. Todėl, tai ne tik mūsų bendruomenės, bet ir visos Panevėžio vyskupijos ir Aukštaitijos regiono šventė.
– Krekenaviškiai Žolinę pasitinka su ypatinga pagarba. Kokios šių atlaidų šventimo tradicijos?
– Krekenaviškiams tenka visas šias dienas nemažai paplušėti, ne tik pasirūpinti apsilankančiais giminėmis ir draugais, bet ir Bazilikos piligrimais bei svečiais. Organizuojama talka Bazilikos ir jos prieigų tvarkymui, žolynų pynimas, puošimas, organizuojama jaunimo ir vaikų savanorių stovykla, tų, kurie pagelbės ir aptarnaujant šv. Mišiose, ir prižiūrint bei sutvarkant aplinką, kad kiekvieną dieną atvykusiems būtų švaru ir jauku. Šeimininkės rūpinasi svečių, vyskupų, kunigų ir chorų pavaišinimu, organizuojamas tradicinis kermošius su tautinio paveldo sertifikatą turinčiais amatininkų darbais ir gaminiais, vyksta tradicinė mugė ir Žolinės dienos koncertai, prie to smarkiai prisideda organizavimu Krekenavos seniūnija ir kultūros namai. Jiems kasmet lėšų skiria Panevėžio rajono savivaldybės taryba.
– Kokia šiemet bus Žolinė Krekenavoje?
– Šiųmetė Žolinė pasižymės Aukštaitijos metų paminėjimu ir prisiminimu apie Ukrainoje vis dar vykstantį skaudų karą. O Žolinė bus vienokia ar kitokia, priklausomai nuo jose apsilankančių ir dalyvaujančių žmonių.
– Kasmet Krekenavos Švenčiausiosios Mergelės Marijos ėmimo į dangų bazilikoje švenčiamų garsiųjų atlaidų tema būna skirtinga. Kokia šiųmetė tema? Kodėl būtent tokią temą pasirinkote?
– Šių metų atlaidų temą, kaip ir kasmet, parenka Panevėžio vyskupas, kuris parinko seniausios maldos į Mariją žodžius: „Tavo apgynimo šaukiamės, šventoji Dievo Gimdytoja“. Tai žodžiai, kuriuos randame litanijos maldoje ir mūsų Bazilikoje esančios Marijos – Aukštaitijos Karalienės – 1901 m. pastatytos skulptūros papėdėje. Žinant, kuo gyvena dabartinis pasaulis, Dievo Motinos Marijos apgynimo mums visiems reikėjo ir labai reikia. Neatsitiktinai Lietuvos Seimui šiuos metus paskelbus ne tik Aukštaitijos, bet ir šv. Juozapato (Jono Koncevičiaus) prieš 400 metų Polocke nužudyto ukrainiečių unitų arkivyskupo metais. Rugpjūčio 18 d. vakare mūsų Brazilijoje 17 val. bus skaitoma paskaita apie šv. Juozapatą, o 18 val. Lietuvoje, Vilniuje, esančių ukrainiečių unitų bazilijonų dvasininkai ir bendruomenės nariai melsis sava liturgija. Kviečiame apsilankyti šią ir kitas jums patogias dienas.
– Tikinčiuosius Bazilika tradiciškai pasitinka puošmenomis iš žolynų, kurias kuria vietos bendruomenė. Ar šiemet taip pat bus laikomasi šios tradicijos?
– Taip, ir šiais metais mūsų entuziastės moterys, telkiamos ir vadovaujamos Irmos Rudienės, pins ir puoš Baziliką žolynų vainikais. Aktorių puošyboje mums padės vietinės gėlių krautuvėlės gėlininkė Vijolė. Atlaidų metų Prisikėlimo koplyčioje Švč. Sakramento adoracija, Bazilikos palėpėje veiks fotografijų paroda „Lietuvos dvarai ir malūnai“, šv. Mišias Didžiojoje dienoje 12 val. transliuos Lietuvos televizija.
– Dėkoju.
Apie Krekenavos didžiuosius Žolinės atlaidus
Rugpjūčio 13–20 dienomis Krekenavoje vyks didieji Žolinės atlaidai – seniausia ir garbingiausia Švč. Mergelės Marijos garbinimo šventė. Tai vienas reprezentatyviausių renginių Panevėžio rajone, kurio dienomis Krekenavos Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bazilika ir miestelis sulaukia daugybės žmonių ne tik iš Panevėžio rajono bei miesto, bet ir maldininkų iš visos Lietuvos, svečių iš kitų savivaldybių.
Žolinės didžiųjų atlaidų šventimas Krekenavoje 2021 metais buvo įtrauktas į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą.
Rugpjūčio 13 d., sekmadienis, Šeimų diena.
Rugpjūčio 14 d., pirmadienis, Savivaldos darbuotojų diena. 12 val. – Šv. Mišios už Bažnyčią ir savivaldos bendruomenes. 16 val. krekenavietės Gražinos Janinos Vitartaitės tapybos darbų parodos atidarymas Krekenavos kultūros centre.
Rugpjūčio 15 d., antradienis, Didžioji Žolinės diena. 6, 9, 18 val. – Šv. Mišios. 10 val. Žolinės kermošius bazilikos aikštėje. 12 val. – Šv. Mišios ir žolynų šventinimas. Vyks tiesioginė transliacija per LRT televiziją. Žolinės pakermošio koncertai miestelio aikštėje: 14 val. Aistė Smilgevičiūtė ir varinių pučiamųjų instrumentų orkestras „Sklepučini“. 19 val. grupė „Nešpėtni bernai“. 20 val. atlikėja Laisva. 21 val. grupė „Vanilinis dangus“.
Rugpjūčio 16 d., trečiadienis, Ligonių ir Caritas diena.
Rugpjūčio 17 d., ketvirtadienis, Kunigų ir Pašvęstųjų diena.
Rugpjūčio 18 d., penktadienis, Šv. Juozapato ir tikybos mokytojų bei Katechetų diena.
Rugpjūčio 19 d., šeštadienis, Marijinių organizacijų diena. Rugpjūčio 20 d., sekmadienis, Žemdirbių ir parapijos diena.