Torių (birtų konservatoriai) parlamento nariai paragino vyriausybę blokuoti bet kokią būsimos PSO pandemijos sutarties dalį, kuri suteiktų pasaulinei organizacijai galią priimti sprendimus dėl nacionalinės sveikatos apsaugos, baimindamiesi, kad susitarimas leis PSO įvesti sienų uždarymą ir skiepų pasus, ketvirtadienį, gegužės 25 d., pranešė “The Telegraph”.
Laiške, su kuriuo susipažino leidinys, konservatyvūs parlamento nariai įspėjo ministrus dėl “akivaizdaus siekio … PSO iš patariamosios organizacijos tapti kontroliuojančia tarptautine institucija”.
Vadinamasis “Susitarimas dėl pandemijų prevencijos, parengties ir atsako į jas”, dar vadinamas Pasirengimo pandemijoms sutartimi (arba trumpiau – tiesiog pandemijų sutartimi), yra planuojama pasaulinė priemonė, kurią pirmą kartą dar 2020 m. pasiūlė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Šarlis Mišelis, siekdamas sukurti bendrą, privalomą sveikatos priežiūros taisyklių sistemą, kad būtų galima spręsti būsimų pandemijų iššūkius.
Pagal susitarimą, dėl kurio šiuo metu deramasi, visos 194 valstybės narės būtų įpareigotos pandemijų metu laikytis organizacijos gairių, t. y. galimai taikyti karantino priemones, uždaryti sienas ir skiepų reikalavimus.
Be to, sutartimi būtų reikalaujama, kad šalys 5 proc. savo biudžeto skirtų pasirengimui pandemijoms, dalytųsi sveikatos ir mokslinių tyrimų duomenimis, taip pat vakcinų patentais ir netgi kovotų su viskuo, ką PSO laiko dezinformacija.
Dabar, kai 76-oji Pasaulio sveikatos asamblėja gegužės 21-30 d. Ženevoje svarsto pandeminę sutartį ir tikisi, kad ji bus galutinai patvirtinta per 77-ąją konferenciją kitais metais, Didžiosios Britanijos parlamentarai skambina pavojaus varpais dėl to, kas lengvai gali tapti precedento neturinčiu galios užgrobimu šiuolaikinėje istorijoje.
Savo laiške torių parlamentarai paragino Užsienio reikalų ministeriją užkirsti kelią PSO įgyti įgaliojimus pagal šią sutartį
Savo laiške torių parlamentarai paragino Užsienio reikalų ministeriją užkirsti kelią PSO įgyti įgaliojimus pagal šią sutartį, kurie “iš esmės kišasi į Jungtinės Karalystės galimybes pačiai nustatyti taisykles ir kontroliuoti savo biudžetą”.
Atsakydamas į jų nuogąstavimus, Užsienio reikalų ministerijos ministras Andrew Mitchellas teigė, kad Londonas iš esmės “remia sutartį” dėl jos prevencinio dalijimosi duomenimis aspektų, tačiau “niekada nesutiksime su niekuo, kas kirstų mūsų principinius suvereniteto klausimus arba trukdytų Jungtinei Karalystei imtis ryžtingų veiksmų”.
Šeši konservatyvių pažiūrų parlamentarai, vadovaujami parlamento narės Esther McVey, taip pat paprašė Mičelą paraginti Bendruomenių Rūmus balsuoti dėl sutarties projekto ir maždaug 300 atitinkamų PSO Tarptautinių sveikatos taisyklių dokumento pakeitimų prieš juos pasirašant.
PSO tapimas pasauline “sveikatos institucija, turinčia prievartos įgaliojimus… kelia ypatingą nerimą, jei atsižvelgsime į jos prastus rezultatus teikiant nuoseklius, aiškius ir moksliškai pagrįstus patarimus dėl tarptautinių ligų protrūkių valdymo”, – sakė E. McVey, pasisakydama prieš sutarties priėmimą.
Su pandemijos sutartimi susijusį susirūpinimą anksčiau šį mėnesį per trečiąjį tarptautinį COVID aukščiausiojo lygio susitikimą Briuselyje išsakė ir konservatyvūs Europos Parlamento nariai.
„Žmonijai būtų sveikiau ir saugiau pasirašyti sutartį su Kolumbijos narkotikų karteliu”, – konferencijoje sakė kroatų europarlamentaras Mislavas Kolakušičius ir pridūrė, kad PSO “turėtų būti paskelbta teroristine organizacija” už tai, kad meluoja visuomenei apie viruso kilmę ar vakcinos veiksmingumą.
Nors rimčiausi šios galios užgrobimo pavojai neabejotinai susiję su draudimų ir skiepų įpareigojimų vykdymu, kritikai taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad PSO neturėtų užsiimti “dezinformacijos” nustatymu. Tokia priemonė neišvengiamai taptų ginklu, nukreiptu prieš žodžio laisvę, kaip atsitiko “Twitter” ir kitų socialinės žiniasklaidos platformų atveju COVID pandemijos metu. Be to, kritikai pažymi, kad PSO ne kartą yra pateikusi teiginių, kurie vėliau buvo paneigti, pavyzdžiui, atmetusi laboratorinio nutekėjimo teoriją arba pavojingai pervertinusi bendrą vakcinų saugumą ir veiksmingumą.
„Mums visiems turėtų kelti nerimą tai, kad PSO yra įšventinama į pandemijos tiesos arbitrus, – sakė Molly Kingsley, pelno nesiekiančios organizacijos UsForThem, įsteigtos ginti vaikų interesus pandemijos metu, bendraįkūrėja, – ypač atsižvelgiant į prastus [organizacijos] rezultatus pandemijos metu, pavyzdžiui, jos teiginį, kad Covid yra neabejotinai zoonozinės kilmės, ir 2020 m. balandžio mėn. neigiamą natūralaus imuniteto vaidmenį apsisaugant nuo infekcijos.”