Seimas ėmėsi siūlymo griežtinti pamokų lankomumą nustatančią tvarką.
Parlamentas šią savaitę pritarė tokioms Švietimo įstatymo pataisoms, už balsavo 96 Seimo nariai ir dešimt susilaikė. Svarstymas numatytas birželį.
Projektus pristačiusi buvusi švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė pažymėjo, kad praleistos pamokos turi didelę įtaką mokinių pasiekimams, o apie penktadalis visų praleistų pamokų yra nepateisintos.
„Nuogąstavimų dėl lankomumo girdime iš susitikimų su mokytojais, mokyklų vadovais. Per šių mokslo metų šešis su puse mėnesio, kaip tai yra užfiksuota elektroniniuose dienynuose, vienas mokinys vidutiniškai praleido 10 proc. pamokų. Penktadalis praleistų pamokų yra nepateisintos“, – sakė ministrė.
Prieš pat atsistatydinimą šią savaitę projektus pristačiusi J. Šiugždinienė teigė, jog yra savivaldybių, kuriose praleistų ir nepateisintų pamokų skaičius siekia 34 procentus.
Siekiant gerinti lankomumą, ministerija siūlo patvirtinti bendrą mokyklos lankomumo užtikrinimo tvarkos aprašą.
„Galėtų būti nuostata, kiek dienų ir kiek pamokų gali pateisinti tėvai, ką laikome pateisintomis pamokomis, nes tai šiuo metu yra neapibrėžta, ir pagal kokį algoritmą į pamokų lankymo pažeidimus reaguoja mokykla ir mokyklų vadovai, kada yra kreipiamasi į Vaikų gerovės komisiją, kada į Vaiko teisių apsaugos tarnybą“, – kalbėjo J. Šiugždinienė.
Taip pat įstatyme būtų įrašoma nuostata, kad mokykla turėtų tą pačią dieną informuoti tėvus mokiniui neatvykus į mokyklą ar pamoką, jei apie tai nepraneša patys tėvai.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, šiais mokslo metais iki kovo pabaigos 304 tūkst. 196 mokiniai praleido daugiau kaip 17 mln. pamokų, iš kurių beveik 4 mln. (20,95 proc.) pamokų nepateisintos.
Yra savivaldybių, kuriose nepateisintos pamokos sudaro apie 30 proc. nuo praleistų pamokų. Kai kurie mokiniai praleido per 500 nepateisintų pamokų. Vidutiniškai vienas mokinys praleido 57 pamokas.
Dėl ligos praleista daugiau kaip 11 mln. pamokų – tai sudaro 83,78 proc. nuo visų tėvų pateisinamų pamokų. Visgi ministerija pažymi, jog negalima vienareikšmiškai teigti, kad visos šios pamokos yra praleistos dėl mokinių ligos, nes yra atsisakyta medicininės pažymos, kuria praleistas pamokas dėl ligos pateisindavo gydytojai.