REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Laisvoji rinka be būtinų korekcijų tampa laukinė – popiežius

Popiežius Pranciškus penktadienį paragino Italijos politikus rasti sprendimų, kaip išspręsti mažėjančio gimstamumo šalyje problemą, perspėdamas, kad jauni žmonės susiduria su sunkumais norėdami kurti šeimas nesaugioje aplinkoje.

86-erių pontifikas pradėjo antrąją Romoje vykstančios konferencijos, kurioje dalyvauja politikai, verslo ir visuomeniniai lyderiai, ir kuri skirta atkreipti dėmesį į mažėjantį Italijoje gimstančių kūdikių skaičių, dieną. Dėl šios problemos, kaip perspėja ekspertai, tauta skursta.

Nacionalinio statistikos instituto „Istat“ duomenimis, praėjusiais metais Italijoje pirmą kartą šalies istorijoje nebuvo peržengtas 400 000 gimimų slenkstis – gimė tik 393 000 vaikų. Tuo metu mirčių skaičius maždaug 58 mln. gyventojų turinčioje valstybėje buvo 713 499.

Audringų ovacijų pasirodžius ant scenos sulaukęs Pranciškus sakydamas kalbą konferencijoje, kurioje dalyvavo ir Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni (Džordža Meloni), pažymėjo, kad jauni žmonės šiandien „gyvena socialinėje aplinkoje, kurioje šeimos kūrimas virsta titaniškomis pastangomis“.

Jis paminėjo, kad Italijoje, trečioje pagal dydį euro zonos ekonomikoje, kurioje vyksta intensyvus gyventojų senėjimas, o daugelis jaunų žmonių sunkiai randa pastovų nuolatinį darbą, sudėtinga planuoti ateitį esant mažiems atlyginimams ir didelėms nuomos kainoms.

„Sunkumas atrasti stabilų darbą, jį išlaikyti, pernelyg brangūs būstai, sparčiai augančios nuomos kainos, nepakankamas darbo užmokestis yra tikros problemos. Jos yra iššūkiai politikai, nes visi gali matyti, kad laisvoji rinka be būtinų korekcijų tampa laukinė ir generuoja vis sunkesnes situacijas ir nelygybę.

Norėdamas apibūdinti kontekstą, kuriame esame, galvoju apie nedraugišką, o gal net priešišką šeimai kultūrą, orientuotą į individo poreikius, reikalaujančią individualių teisių, bet nutylinčią šeimos teises“, – sakė popiežius Pranciškus. Kalbėdamas apie kliūtis, popiežius pabrėžė, jog nuo jų labiausiai kenčia moterys.

„Labiausiai nukenčia būtent jos – jaunos moterys dažnai priverstos rinktis tarp karjeros ir motinystės arba yra prislėgtos rūpinimosi šeima naštos, ypač jei namuose yra trapių senelių ir savarankiškumą praradusių asmenų.“

galvoju apie nedraugišką, o gal net priešišką šeimai kultūrą, orientuotą į individo poreikius, reikalaujančią individualių teisių, bet nutylinčią šeimos teises.

„Žinoma, Apvaizda egzistuoja, ir milijonai šeimų tai liudija savo gyvenimais ir pasirinkimais, tačiau šių žmonių drąsa negali tapti argumentu nieko nedaryti. Reikia toliaregiškos politikos. Turime paruošti derlingą dirvą naujam pavasariui žydėti ir palikti šią demografinę žiemą už nugaros“, – sakė Pranciškus, ragindamas vykdyti į ateitį orientuotą politiką, kad Italija išvengtų niūraus ateities scenarijaus.

„Gimstamumo didinimas reiškia, kad reikia šalinti socialinės atskirties formas, kurios daro poveikį jaunimui ir jo ateičiai“, – pridūrė jis.

Pranciškus pabrėžė, kad gimstamumas neturi būti supriešintas su svetingumu atvykstantiems iš kitur. Tai dvi tos pačios monetos pusės, kurios kalba apie tai, kiek laimės yra visuomenėje.

„Laiminga bendruomenė natūraliai trokšta gimdyti ir integruoti, o nelaiminga visuomenė virsta individų, mėginančių bet kokia kaina apginti tai, ką turi, suma“, – sakė popiežius ir ragino puoselėti viltį – ne kaip emociją, o kaip vertybę ir socialinį, intelektualinį, meninį ir kultūrinį veiksmą.

„Linkiu, kad šis forumas būtų proga „išplėsti statybų aikštelę“ ir įvairiais lygmenimis sukurti didelį vilties aljansą. Džiugu, kad politikos, verslo, bankininkystės, sporto, kultūros, žiniasklaidos atstovai susiburia draugėn, kad samprotautų, kaip žiemą paversti demografiniu pavasariu, – kalbėjo popiežius. – Vaikai yra ne individualus turtas, bet asmenys, kurie padeda visų augimui, kurdami žmogiškąją ir kartų gerovę.“

„Pasaulis be kūdikių“

„Ar kada nors įsivaizdavote pasaulį be kūdikių?“ – toks provokuojantis klausimas buvo pasitelktas pristatant konferenciją, kurią surengė „Birthrate Foundation“ – grupė, susijusi su katalikiškomis asociacijomis, ginančiomis šeimas.

Nepaisant religinių sąsajų, konferencijos pranešėjai didžiąją dalimi vengė diskutuoti prieštaringais klausimais, susijusiais su mažėjančiu Italijos gyventojų skaičiumi, tokiais kaip abortai, surogatinė motinystė ir masinė migracija.

Kalbėtojai daugiausia dėmesio skyrė sprendimams, įskaitant socialinę paramą, platesnį vaikų priežiūros paslaugų asortimentą ir mokesčių lengvatas.

Vis dėlto žemės ūkio ministras Francesco Lollobrigida (Frančeskas Lolobridžida), vienas svarbiausių G. Meloni dešiniųjų partijos „Italijos broliai“ (it. Fratelli d’Italia) veikėjų, ketvirtadienį per konferenciją pažymėjo, kad gimstamumo klausimas kelia susirūpinimą, „nes norime išsaugoti Italijos kultūrą ir kalbas“.

Jis paneigė, kad tai susiję su rase, po to, kai praėjusį mėnesį opozicija jį užsipuolė dėl perspėjimo, kad Italiją etniškai pakeis migrantai.

„Gyvename laikais, kai kalbėti apie gimstamumą, motinystę, šeimą tapo dar sunkiau, kartais tai atrodo beveik revoliucinis veiksmas“, – sakė G. Meloni.

Rugsėjį vykusiuose rinkimuose daugiausiai moterų balsų surinkusi, bet feministe savęs nelaikanti G. Meloni daugiausia dėmesio skyrė motinoms ir šeimoms.

Penktadienį sakydama kalbą ji kritikavo tai, ką pavadino dominuojančia kultūra, kai šeimos tema, anot jos, tapo beveik tabu.

„Gyvename laikais, kai kalbėti apie gimstamumą, motinystę, šeimą tapo dar sunkiau, kartais tai atrodo beveik revoliucinis veiksmas“, – sakė G. Meloni.

„Norime, kad nebebūtų skandalinga sakyti, jog visi gimstame iš vyro ir moters, kad nebūtų tabu sakyti, jog gimstamumas nėra parduodamas, kad gimdos negalima išsinuomoti, o vaikai nėra nereceptinės prekės, kurias galima išsirinkti, o paskui galbūt grąžinti“, – kalbėjo ji.

Italijos gyventojų skaičius iki 2014-ųjų augo, o nuo tada tik mažėja.

Ketvirtadienį šalies ekonomikos ministras Giancarlo Giorgetti (Džankarlas Džordžetis) įspėjo, kad iki 2042-ųjų dėl mažėjančio gimstamumo Italijos bendrajam vidaus produktui (BVP) gresia 18 proc. sumažėjimas.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte