Ukrainos parlamento nariai teigia, kad kol vyksta karas, užsieniečiams neturėtų būti leidžiama naudotis ukrainiečių surogatinių motinų paslaugomis. Tačiau ji taip pat nori liberalizuoti teisės aktus, skirtus LGBT poroms. Surogatinės motinystės pramonė į tokius ketinimus, žinoma, reaguoja neigiama, skelbia „CNE News”.
Teigiama, kad šiuo metu parlamentinio komiteto nariai, atstovaujantys skirtingoms partijoms, siūlo uždrausti užsieniečiams naudotis Ukrainos surogatinių motinų paslaugomis karo padėties laikotarpiu ir trejus metus po jos.
Šio mėnesio pradžioje paskelbtame įstatymo 6475-D projekte taip pat atskleidžiami reikalavimai ukrainietei moteriai, norinčiai tapti surogatine motina, ir sukuriamas teisinis pagrindas registruoti užsienyje gyvenančius numatomus tėvus. Pasak „Interfax”, juo taip pat uždraudžiamas tarpininkų ar agentūrų darbas surogatinės motinystės srityje.
„Ši sritis visiškai nereglamentuota”, – britų laikraščiui „The Times” teigia viena iš įstatymo projekto autorių – prezidento V. Zelenskio partijos „Tautos tarnas” narė Viktorija Vahnier.
„Užsieniečiai atvyksta čia ir naudojasi ukrainiečių moterimis, kad jos išnešiotų kūdikius, ir kas žino, kas su tais vaikais atsitinka po to”, – sako ji.
Įstatymo projektas, žinoma, nesulaukė didelio surogatinės motinystės industrijos atstovų pritarimo.
Pasak „The Times”, šalies surogatinės motinystės klinikos teigia, kad įstatymas nueina per toli ir sunaikins jų industriją.
Ihoris Pechenoha, „Biotexcom” klinikos, vienos didžiausių surogatinės motinystės organizacijų karo nuniokotoje šalyje, medicinos direktorius, įstatymo projektą pavadino nesąmone. Pasak jo, pasiūlymas yra tik „pridengtas patriotizmu”.
Tačiau V. Vahnier mano, kad teisės aktas būtinas siekiant nustatyti aiškias surogatinės motinystės ir kitų reprodukcinių procesų, įskaitant dirbtinį apvaisinimą, taisykles ir nustatyti baudžiamąją atsakomybę, kai jos pažeidžiamos. Pasak jos, Ukraina tapo surogatinės motinystės „turizmo meka”.
„Tai nėra garbinga”, – įsitikinusi ji.
Be šių apribojimų, parlamento komitetas taip pat nori išplėsti surogatinės motinystės galimybes: jei anksčiau surogatinę motiną galėjo samdyti tik heteroseksualios poros, dabar surogatinės motinystės paslaugomis galės naudotis ir užsienyje susituokusios homoseksualios poros.
Įstatyme 6475-D nurodyta, kad susituokusios poros iš užsienio gali naudotis surogatinių motinų paslaugomis.
Taigi, atsižvelgiant į Ukrainos tarptautinės privatinės teisės nuostatas, pagal kurias pripažįstamos visos užsienyje sudarytos santuokos formos, šis įstatymas atveria kelią susituokusioms LGBT poroms.
Dabar Ukrainos parlamentas dėl įstatymo pasiūlymo turės balsuoti artimiausiais mėnesiais.
Primenama, kad užsieniečiams Ukraina yra viena iš populiariausių krypčių susilaukti vaiko per surogatinę motinystę. Nors kai kurios Jungtinių Valstijų valstijos, ypač Kalifornija, turi ilgametę komercinės surogatinės motinystės patirtį, daugelis užsieniečių nukreipia savo dėmesį į Ukrainą, nes surogatinės motinystės proceso išlaidos ten yra maždaug tris kartus mažesnės.
Dar vienas Ukrainos populiarumo veiksnys yra tas, kad ji yra viena iš nedaugelio pasaulio šalių, kurios „teisės aktai savaime pripažįsta surogatinės motinystės procesą užsakiusią porą teisėtais vaiko tėvais”.
Surogatinės motinos nuolat susidurdavo su pasirinkimu – bėgti ar likti karo paveiktoje šalyje. Tai reiškė, kad jos turėjo rinktis tarp savo šeimos ir vaiko, kurį nešiojo numatytiems tėvams.
Kaip teigiama, išvykimas iš Ukrainos reikštų teisinį netikrumą, nes kitose šalyse surogatinės motinos dažnai pripažįstamos biologinėmis motinomis. Pasilikdamos Ukrainoje jos išvengtų teisinių ginčų, tačiau motinai ir vaikui gali grėsti smurtas.
Daugybė agentūrų perkėlė savo veiklą į kitas Rytų Europos šalis, pavyzdžiui, Gruziją, kurioje taip pat galioja liberalūs surogatinės motinystės įstatymai.
Berlyno laisvojo universiteto Lyčių ir įvairovės katedros profesorė Anika König (Anika Kionig) paskelbė straipsnį, kuriame analizuoja, kokį poveikį Ukrainos surogatinės motinystės pramonei turės Rusijos invazija.
Ji teigia, kad vienas iš dabartinės vaisingumo industrijos aspektų yra tas, kad ji gali lanksčiai reaguoti į staigius pokyčius. Nors prasidėjęs karas laikinai sustabdė naujus surogatinės motinystės susitarimus, dabar ši pramonė vėl „dirba visu pajėgumu”.