Kovo 23 d. Šv. Baltramiejaus salos bazilikoje Romoje buvo atidarytas XX-XXI a. kankinių memorialas.
Ši bažnyčia, dar 2000 m. jubiliejiniais metais dedikuota šiuolaikiniams kankiniams, atvėrė naują erdvę, kurioje galima pristatyti daugybę už tikėjimą mirusių krikščionių liudijimų.
„Dar niekada Bažnyčios istorijoje nebuvo tiek daug žmonių, persekiotų dėl Evangelijos, taigi ir kankinių”, – atidarant memorialą sakė Romos vyskupijos vikaras kardinolas Angelo de Donatis. Jis pabrėžė, kad šios naujos erdvės atidarymas yra „duoklė” šiuolaikinių kankinių „atminimui ir liudijimui”.
Nuo 2002 m. Šv. Baltramiejaus bazilikoje, šešiose pagrindinę navą juosiančiose koplyčiose, jau saugoma daug kankinių relikvijų. Jos suskirstytos pagal geografines sritis arba skirtos tam tikriems persekiojimo laikotarpiams, pavyzdžiui, nacizmo ar komunizmo laikams.
Pritrūkus vietos šventovės kriptoje buvo sukurta erdvė didesniam skaičiui liudijimų ir relikvijų.
Naujoje erdvėje viduramžių kriptoje įrengti mediniai takeliai ir vitrinos, kuriose eksponuojamos relikvijos ir kiti daiktai, lydimi istorinių pasakojimų apie naujųjų kankinių gyvenimus.
Tarp relikvijų yra 1980 m. nužudyto Salvadoro vyskupo Oscaro Romero sukruvintas drabužis. Kai kurie iš eksponuojamų daiktų priklausė ne kankiniams, o eremitams, kurie nebuvo nužudyti dėl savo tikėjimo, bet paliko gyvą šventumo liudijimą. Pavyzdžiui, kriptoje eksponuojama mentelė, kurią Šarlis de Fuko naudojo statydamas savo celę Alžyre.
Erdvėje taip pat yra daiktų, priklausančių neseniai mirusiems žmonėms, kurių kankinystė dar nėra oficialiai pripažinta, pavyzdžiui, 2016 m. Prancūzijoje savo parapijoje nužudyto tėvo Žako Amelio apeigynas arba 2019 m. Velykų išpuolių Šri Lankoje aukų asmeniniai daiktai.
2004 m. pradėtą šios erdvės restauravimą ir gražinimą didžiąja dalimi finansavo Šventojo Egidijaus taikos bendruomenė, kurios globoje yra Šv. Baltramiejaus bažnyčia.
Šventovėje taip pat daugelį metų buvo saugomos šventojo Baltramiejaus, pagal tradiciją apaštalo ir kankinio, nužudyto Armėnijoje, relikvijos.
Šv. Baltramiejaus bazilika pradėjo saugoti liudijimus apie šiuolaikinius kankinius maždaug prieš dvidešimt metų, po to, kai 1999 m. Jono Pauliaus II sudaryta komisija 2000 m. Jubiliejaus išvakarėse dvejus metus tyrinėjo šią temą ir surinko apie 12 000 aplankų medžiagos. Tai leido 2002 m. atidaryti pirmąjį memorialą.
Naujojo memorialo atidarymas svarstomas artėjančių 2025 m. Jubiliejinių metų kontekste. Kaip neseniai paskelbė Šventųjų kanonizacijos dikasterijos prefektas kardinolas Marcello Semeraro, ta proga bus sudaryta dar viena komisija, panaši į nuo 1999 m. veikiančią komisiją. Jos užduotis bus toliau nagrinėti kankinystę ir kitus krikščionių tikėjimo liudytojus XXI amžiuje.