Norvegijos sveikatos priežiūros institucija teigia, kad vaistų ir operacijų saugumas keičiantiems lytį vaikams kol kas nebuvo „pakankamai ištirtas”, praneša „Breitbart”.
Ji taip pat teigia, kad keičiančių lytį nepilnamečių gydymas turėtų būti laikomas eksperimentiniu.
Teigiama, kad Norvegijos sveikatos priežiūros tyrimų valdyba (NHIB/UKOM), vyriausybinė institucija, turinti „įgaliojimus… tirti rimtus nepageidaujamus įvykius ir kitas rimtas problemas, susijusias su Norvegijos sveikatos priežiūros paslaugomis”, šį mėnesį oficialioje ataskaitoje paskelbė savo išvadas dėl vaistų ir operacijų naudojimo translyčiams nepilnamečiams „gydyti”.
Nors Norvegijoje „patvirtinimą lyties keitimo procedūroms galima gauti jau nuo šeštojo dešimtmečio pabaigos”, pastaraisiais metais šioje Skandinavijos šalyje, turinčioje tik apie 5,4 mln. gyventojų, labai padaugėjo keičiančių lytį asmenų, norinčių gauti gydymą.
1975-1990 m. vidutiniškai tik keturi žmonės per metus buvo nukreipiami gydytis nuo translytiškumo, 2007-2010 m. šis skaičius išaugo iki 50-70 per metus, o 2018-2021 m. – iki stulbinančio skaičiaus – 400-600 per metus.
„Šioje srityje sukaupta daug patirties, tačiau tyrimų atlikta nepakankamai”, – praneša UKOM.
„Nei Norvegijoje, nei užsienyje nėra pakankamai žinių apie lyties keitimo procedūrų saugumą ir poveikį tai jaunuolių grupei, kuri dabar vis dažniau kreipiasi pagalbos į sveikatos priežiūros įstaigas”, – teigia organizacija.
Ji tai pat pažymi, kad „ypač mažai žinių turima apie ilgalaikį lyties pasikeitimo ir lyties disforijos poveikį ir stabilumą. Tai yra, ar lyties neatitikimas ir lyties disforija išlieka ir kokiu mastu”.
Valdyba taip pat patvirtina, kad vadinamasis „lyties keitimo” gydymas dažnai yra „negrįžtamas”, pavyzdžiui, „kai atliekama lyties keitimo operacija”.
Specialistai taip pat teigia, kad „lytinio brendimo blokatorių ir hormonų terapijos naudojimas taip pat yra iš dalies arba visiškai negrįžtamas gydymas”.
Kaip pastebima, šis faktas yra dažnai nutylimas arba visiškai neigiamas vaikų ir jaunuolių lyties keitimo procedūrų šalininkų, įskaitant medikus.
Kitoje ataskaitos vietoje UKOM pabrėžia, kad „yra pasekmių, kurios tęsiasi visą gyvenimą ir apie kurias neturime informacijos. Pavyzdžiui, lyties keitimo procedūros gali turėti įtakos žmogaus griaučiams ir galėjimui susilaukti vaikų”.
UKOM pastebi, kad dabartinės lyties keitimo gairės yra pernelyg laisvai interpretuojamos, o požiūris į tariamai lytį pakeitusius nepilnamečius dažnai būna nenuoseklus.
Pacientai ir jų artimieji priežiūros institucijai teigė, kad juos gydantys medikai „stokoja kompetencijos”, o jų gydymas kartais „pradedamas per anksti arba neatlikus daugiadisciplininio įvertinimo ir tyrimo”.
UKOM taip pat pažymi, kad yra „daug žmonių, kurie gerai gyvena su savo lyties neatitikimu ir kuriems nereikia sveikatos priežiūros”, ir, kas galbūt kelia didžiausią susirūpinimą, kad „daug žmonių, kurie turi lyties neatitikimą, taip pat turi įvairių kitų ligų”.
„Pavyzdžiui, 75 proc. asmenų, nukreiptų į nacionalinę gydymo tarnybą, turi psichikos sutrikimų arba serga tokiomis ligomis kaip Aspergerio liga ar Dėmesio deficito ir hiperaktyvumo sutrikimu”, – atskleidė priežiūros tarnyba.
Specialistai taip pat pastebi, kad, atrodo, jog tarp besikreipiančių dėl translytiškumo gydymo ypač padaugėjo „jaunuolių, kurių gimtoji lytis yra mergaitė, bet jos save identifikuoja kaip berniukus”.
Šis reiškinys taip pat buvo pastebėtas Jungtinėje Karalystėje, kur amžinai neveiksminga valdančioji Konservatorių partija išreiškė susirūpinimą dėl to, kad per dešimtmetį 2018 m. 4 400 proc. padaugėjo mergaičių, siunčiamų gydytis dėl translytiškumo.
„Žinių bazė, ypač moksliniais tyrimais pagrįstos žinios apie lytį patvirtinantį gydymą (hormoninį ir chirurginį), yra nepakankama, o ilgalaikis poveikis mažai žinomas”, – kartoja UKOM.
„Tai ypač pasakytina apie paauglių populiaciją, kur jų lyties neatitikimo stabilumas taip pat nėra žinomas”, – priduria Norvegijos specialistai.
Šalies medicininių paslaugų priežiūros institucija rekomenduoja, kad „brendimo atitolinimo gydymas ir hormoninis bei chirurginis lyties keitimo gydymas vaikams ir jaunuoliams būtų apibrėžtas kaip eksperimentinis gydymas”, o ateityje toks gydymas „būtų sistemingai stebimas, renkant duomenis ir (arba) informaciją kokybės užtikrinimui ir moksliniams tyrimams”.