JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) sekmadienį pažadėjo patraukti atsakomybėn asmenis, atsakingus už bankų „Silicon Valley Bank“ (SVB) ir „Signature Bank“ žlugimą, siekdamas patikinti amerikiečius, kad jų indėliai yra saugūs.
„Esu tvirtai pasiryžęs reikalauti, kad už šią netvarką atsakingi asmenys prisiimtų visą atsakomybę, ir toliau… stiprinti didesnių bankų priežiūrą ir reguliavimą, kad tokia padėtis nepasikartotų“, – pareiškime sakė J. Bidenas.
„Amerikos žmonės ir Amerikos įmonės gali būti tikri, kad jų indėliai bankuose bus prieinami, kai jų prireiks“, – pridūrė prezidentas, savo komentarą taip pat paskelbęs socialiniame tinkle „Twitter“.
J. Bidenas taip pat sakė, kad pirmadienio rytą planuoja kalbėti apie JAV bankų sistemą, norėdamas nuraminti amerikiečius po SVB ir „Signature Bank“ žlugimo.
„Kalbėsiu apie tai, kaip išlaikysime atsparią bankų sistemą, kad apsaugotume mūsų istorinį ekonomikos atsigavimą“, – sakoma sekmadienio vakaro pareiškime.
Kaip praneša „Verslo žinios”, JAV finansų sistemos reguliuotojai sekmadienį uždarė Niujorke įsikūrusį „Signature Bank“, didelį kriptovaliutų sektoriaus skolintoją, siekdami užkirsti kelią plintančiai bankų krizei.
Tai jau antras žlugęs bankas per tris pastarąsias dienas – penktadienį buvo uždarytas „Silicon Valley Bank“ (toliau – SVB).
„Signature Bank“ bankrotas yra trečias didžiausias JAV bankininkystės istorijoje – po „Washington Mutual Bank“ (2008 m.) ir SVB.
„Euronews” rašo, kad „Silicon Valley, 16-as pagal dydį šalies bankas, žlugo po to, kai indėlininkai – daugiausia technologijų srities darbuotojai ir rizikos kapitalo remiamos įmonės plintant nerimui dėl banko padėties suskubo atsiimti savo pinigus.
Bankas nebegalėjo susidoroti su masiniu klientų pinigų atsiėmimu, o paskutiniai bandymai pritraukti naujų pinigų buvo nesėkmingi.
Todėl JAV valdžios institucijos oficialiai perėmė banko valdymą ir pavedė jį valdyti už indėlių garantijas atsakingai JAV agentūrai – Federalinei indėlių draudimo korporacijai (FDIC).
Plačiajai visuomenei mažai žinomas SVB specializavosi pradedančiųjų įmonių finansavime ir tapo vienu didžiausių JAV bankų pagal turto dydį: 2022 m. pabaigoje jo turtas sudarė 209 mlrd. dolerių (196 mlrd. eurų), o indėliai – apie 175,4 mlrd. dolerių (164,5 mlrd. eurų).
Jo žlugimas yra ne tik didžiausias banko bankrotas nuo 2008 m., kai žlugo „Washington Mutual”, bet ir antras pagal dydį mažmeninių bankų bankrotas Jungtinėse Valstijose.
Penktadienį JAV iždo sekretorė Janet Yellen (Dženet Jelen) sukvietė kelias finansų sektoriaus reguliavimo institucijas aptarti susidariusios padėties ir priminė, kad visiškai pasitiki jų gebėjimu imtis tinkamų veiksmų ir kad bankų sektorius išlieka „atsparus”.
Penktadienį prie banko būstinės Santa Klaroje (Kalifornija), keli susinervinę klientai teiravosi, kaip galėtų pasiekti savo lėšas, kai kurie bandė spėlioti, kas vyksta pro uždarytas stiklines duris.
Priekyje ant FDIC popieriaus lapo buvo parašyta, kad nuo pirmadienio klientai gali atsiimti iki 250 000 JAV dolerių (235 000 eurų).
„Tai nėra gerai. Daugelis didesnių [rizikos kapitalo] įmonių čia turi labai didelius indėlius”, – pastebėjo vienas klientas, nenorėjęs nurodyti savo vardo. Jis, pradedančiosios įmonės vadovas, naudojosi šiuo banku, kad sumokėtų savo darbuotojams, todėl sako nerimaujantis dėl jų algų.