REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Popiežius Pranciškus stoja Benedikto XVI pusėn dėl kritikos

ŠaltinisCNA

Neseniai duotame interviu popiežius Pranciškus pareiškė, kad jo pirmtakas popiežius emeritas Benediktas XVI buvo lyderis „prisiimant atsakomybę” ir skaidriai reaguojant į dvasininkų seksualinio išnaudojimo atvejus.

Tai naujausi Šventojo Tėvo pirmtako, kuris gimtojoje Vokietijoje sulaukė kritikos dėl to, kaip prieš kelis dešimtmečius, būdamas arkivyskupu, sprendė kelis išnaudojimo atvejus, gynimo žodžiai.

Lapkričio 22 d. interviu, kurį pirmadienį paskelbė žurnalas „America Magazine”, popiežius Pranciškus aptarė įvairias temas, įskaitant Bažnyčios atsaką į dvasininkų piktnaudžiavimo apraiškas.

Pranciškus sakė, kad nors „oficiali statistika” rodo, jog dvasininkų piktnaudžiavimas sudaro labai mažą procentą visų piktnaudžiavimo atvejų visuomenėje, net ir vienas atvejis yra labai reikšmingas.

Prieš 2002 m. „Bostono krizę” prievartautojai buvo tiesiog perkeliami iš vienos vietos į kitą, nes tai buvo institucinio slėpimo dalis, sakė jis.

„Praktika, kurios kai kuriose šeimose ir institucijose laikomasi dar ir šiandien, buvo tokia: nusikaltimą nuslėpti. Bažnyčia priėmė sprendimą nebeslėpti. Taip buvo padaryta pažanga teisminiuose procesuose, sukurta Popiežiškoji nepilnamečių apsaugos komisija”, – sakė popiežius interviu metu.

„Čia puikus [pavyzdys] yra Bostono kardinolas [Seánas] O’Malley, kuris turėjo mąstyseną institucionalizuoti [nepilnamečių apsaugą] Bažnyčioje. Kai sąžiningi žmonės mato, kaip Bažnyčia prisiima atsakomybę už šią baisybę, jie supranta, kad Bažnyčia yra viena, o prievartautojai, kuriuos Bažnyčia baudžia, – kita. Šių sprendimų priėmimo lyderis buvo Benediktas XVI”.

Per beveik aštuonerius metus trukusį pontifikatą, prasidėjusį 2005 m., Benediktas XVI atleido iš dvasininkų luomo šimtus prievartautojų, reguliariai susitikinėjo su prievartą patyrusiais asmenimis, o 2010 m. pastoraciniame laiške atkreipė dėmesį į prievartos krizę Airijoje. 2013 m. jis atsistatydino iš popiežiaus pareigų.

Tai ne pirmas kartas, kai popiežius Pranciškus kalba gindamas savo pirmtako veiklą reaguojant į seksualinį išnaudojimą. Tebesitęsiant atsiskaitymui dėl Benedikto XVI elgesio su piktnaudžiavimo atvejais Miunchene, kur jis 1977-1982 m. ėjo arkivyskupo pareigas, popiežius Pranciškus paskambino ir pasiūlė savo paramą jam, nes popiežius emeritas sulaukė kritikos.

Sausio mėnesį paskelbtoje ilgoje tyrimo ataskaitoje, kurią parengė Vokietijos teisininkų kontora, kritikuojama, kaip į pensiją išėjęs popiežius sprendė keturias bylas, kai vadovavo pietų Vokietijos Miuncheno ir Fraizingo arkivyskupijai.

Ataskaitoje teigiama, kad dviem iš šių atvejų dvasininkai piktnaudžiavo, kai tuometinis arkivyskupas Ratzingeris (Ratcingeris) ėjo savo pareigas. Nors pasaulietiniai teismai jiems taikė baudžiamąsias sankcijas, jie ir toliau ėjo pastoracines pareigas, ir pagal kanonų teisę prieš juos nebuvo imtasi jokių veiksmų. Trečiuoju atveju užsienio teismo nuteistas dvasininkas dirbo Miuncheno arkivyskupijoje, o ketvirtuoju atveju piktnaudžiavimu jau apkaltintas kunigas 1980 m. buvo perkeltas į Miuncheną, kur toliau piktnaudžiavo.

Tūkstančio puslapių ataskaitoje, kuri sulaukė tam tikros kritikos dėl 1,53 mln. dolerių kainos, apžvelgiami 1945-2019 m. ir nurodomos mažiausiai 497 prievartos aukos bei 235 įtariami kaltininkai, įskaitant 173 kunigus, per 74 metų laikotarpį.

Savo ruožtu Benediktas XVI paskelbė rimtą atsiprašymą seksualinio išnaudojimo aukoms, o keturi jo patarėjai trijų puslapių paneigime gynė jo veiksmus kiekvienu iš keturių ataskaitoje minimų atvejų.

„Man teko didelė atsakomybė Katalikų Bažnyčioje. Juo didesnis mano skausmas dėl piktnaudžiavimų ir klaidų, įvykusių tose skirtingose vietose mano įgaliojimų laikotarpiu”, – rašė Benediktas XVI. – Kiekvienas atskiras seksualinės prievartos atvejis yra siaubingas ir nepataisomas. Seksualinės prievartos aukoms reiškiu mano gilią užuojautą ir jaučiu didelį sielvartą dėl kiekvieno atskiro atvejo.”

Patarėjai primygtinai tvirtino, kad jis „nežinojo apie kunigų įvykdytą seksualinį išnaudojimą ar įtarimus dėl jo” nė vienu iš ataskaitoje minimų atvejų.

Ilgametis jo asmeninis sekretorius arkivyskupas Georgas Gänsweinas (Georgas Gensveinas) vasario mėnesį EWTN sakė, kad popiežius emeritas kaltinamas tuo, kas prieštarauja 25 metams jo darbo, kuriuo buvo siekta, kad Bažnyčia taptų skaidresnė ir veiksmingiau spręstų seksualinės prievartos atvejus.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

4 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte