Lenkija penktadienį pasirinko JAV atominės energetikos bendrovę „Westinghouse“ statyti savo pirmajai atominei elektrinei, šaliai siekiant sustiprinti savo energetinį saugumą tvyrant įtampai su Rusija dėl Ukrainos.
„Westinghouse“ pasiūlymas pranoko Prancūzijos EDF ir Pietų Korėjos KHNP pasiūlymus dėl daugiamilijardinio sandorio, nors Lenkija neatmetė galimybės ateityje skelbti daugiau tokių konkursų.
„Patvirtiname, kad mūsų branduolinės energetikos projekte bus naudojama patikima ir saugi @WECNuclear technologija“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moravweckis).
M. Morawieckis sakė, kad sprendimas bus oficialiai priimtas trečiadienį vyksiančiame vyriausybės posėdyje.
JAV energetikos sekretorė Jennifer Granholm (Dženifer Granholm) pasveikino šį Lenkijos pareiškimą ir tviteryje parašė: „Tai didžiulis žingsnis stiprinant mūsų santykius su Lenkija ateities kartoms.“
„Manau, kad tai yra aiški žinia Rusijai, jog Atlanto aljansas yra vieningas siekdamas diversifikuoti mūsų energijos tiekimą… ir pasipriešinti rusų vykdomam energijos vertimui ginklu“, – sakė ji vaizdo įraše.
J. Granholm sakė, kad Lenkija pasirinko „Westinghouse“ „pirmajai savo 40 mlrd. dolerių vertės branduolinio projekto daliai“, nepatikslindama investicijų sumos.
Vienas aukšto rango JAV vyriausybės pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga, pasakė tik tiek, kad sandoris vertinamas „milijardais“ ir kad bus sukurta „tūkstančiai gerai apmokamų darbo vietų“.
„Tai didžiulis sandoris, nes kalbama ne tik apie komercinį energetikos projektą, bet ir apie tai, kaip ateinančiais dešimtmečiais apibrėšime tai, ką vadinčiau tarpusavio priklausomybės saugumu“, – sakė pareigūnas.
Šis sprendimas „siunčia neabejotiną žinią (Rusijos prezidentui Vladimirui) Putinui apie JAV ir Lenkijos aljanso tvirtumą ir glaudumą“, pridūrė tas pareigūnas.
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) tviteryje savo ruožtu pareiškė, kad „labai džiaugiasi“ susitarimu, kuris „padės gaminti saugią, švarią ir patikimą branduolinę energiją“.
„Jungtinės Valstijos didžiuojasi galėdamos būti tvirtomis Lenkijos energetikos ir saugumo partnerėmis“, – sakė jis.
Lenkija yra sakiusi, jog nori, kad jos pirmoji atominė elektrinė pradėtų veikti 2033 metais Chočeve šalies šiaurėje, prie Baltijos jūros.