Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) per 2022-2023 m. dvimetį oficialiai mini vienos didžiausių visų laikų šventųjų, šv. Teresės iš Lizjė, 150-ąsias gimimo metines.
Šiuo sprendimu, už kurį 2021 m. lapkričio 11 d. balsavo UNESCO šalių narių generalinė konferencija, siekiama pripažinti Teresės Martin (jos pasaulietinis vardas) dvasinį, kultūrinį ir švietėjišką indėlį žmonijai. Ji gimė 1873 m. sausio 2 d., tapo vienuole karmelite ir mirė būdama 24 metų. Savo gyvenimą ji pašventė Dievui vienuolyne Lizjė, Prancūzijos Normandijoje.
„Kas dvejus metus UNESCO pagerbia asmenybes, kurios kiekviena savaip dirbo ir tebedirba švietimo, moterų skatinimo, kultūros, mokslo ir taikos kūrimo srityse”, – aiškina tėvas Thierry Hénault-Morel (Tjeri Ėno-Morelis), Alensono, miesto, kuriame gimė šventoji, šventovės rektorius.
„Teresė, žinoma visame pasaulyje, – priduria kunigas, – savo darbais ir liudijimu prisideda prie visuotinių vertybių puoselėjimo”. Savo gyvenimo kokybe ir gilumu ji byloja Meilės kalba, kuri peržengia ribas.”
1997 m. spalio 19 d. šventasis popiežius Jonas Paulius II Teresę iš Lizjė paskelbė Bažnyčios mokytoja ir pavadino ją „meilės mokslo daktare”.
Iš 36 Bažnyčios daktarų per 2000 metų istoriją tik keturios moterys yra gavusios šį pripažinimą. Be Teresės, tai vokietė šventoji Hildegarda iš Bingeno (1098-1179), italė šventoji Kotryna Sienietė (1347-1380) ir ispanė šventoji Teresė iš Avilos (1515-1582).
Visos keturios liudija kontempliatyvaus gyvenimo turtingumą Bažnyčiai ir pasauliui: viena jų buvo benediktinė, kita – dominikonė, o likusios dvi – karmelitės.