Esant didžiausiai per pastaruosius keturis dešimtmečius JAV infliacijai, visoje šalyje veikiantys maistą vargšams nemokamai dalinantys sandėliai, kurių daugelį valdo katalikai, susiduria su padidėjusia savo paslaugų paklausa.
Tokie sandėliai kasmet aptarnauja milijonus amerikiečių visoje šalyje. Sunkiai besiverčiantiems katalikams ir ne tik jie suteikia galimybę bent jau numalšinti alkį.
„Jei ne jis, būtų buvę atvejų, kai nebūtume turėję maisto”, – sakė LaShanda Davis (LaŠanda Deivis), apsaugos darbuotoja, apie vieną iš tokių pagalbos sandėlių. Moteris gauna pagalbą iš Gvadalupės centro maisto sandėlio Hiustone, Teksaso valstijoje.
Dabar dėl infliacijos daugelis maisto sandėlių patiria sunkumų. Maisto produktų kainos 2022 m. liepą, palyginti su praėjusiais metais, šoktelėjo beveik 11 proc. Šis pabrangimas turi įtakos tiek patiems maisto sandėliams, tiek jų klientams.
Vieno Sent Luiso maisto banko mėnesinės sąskaitos už maisto produktus pastaraisiais mėnesiais išaugo daugiau nei dvigubai. Čikagoje esantis „Mission of Our Lady of the Angels” maisto sandėlys teigė, kad nuo praėjusios vasaros pagalbos prašančių šeimų skaičius išaugo 50 proc. O vienas didžiausių Luizianos maisto bankų praneša, kad jo paslaugų ieškančių nepasiturinčių žmonių skaičius kas mėnesį padidėja 5 proc. Katalikų labdaros organizacijos Nešvilyje ir Galupe, Naujosios Meksikos valstijoje, taip pat žurnalistams sakė, kad jų maisto sandėlių paslaugų poreikis nuo 2022 m. pradžios gerokai išaugo.
Žmonės kreipiasi į šias maisto sandėliukus ne tik dėl maisto, bet ir dėl pagalbos tenkinant kitus poreikius, sako Galvestono-Houstono arkivyskupijos katalikų labdaros organizacijų atstovas. Tarp jų – drabužių, mokyklinių prekių, pagalbos nuomojantis ir apmokant komunalines paslaugas, įdarbinimo konsultacijų ir švietimo poreikiai.
Nors neatrodo, kad paklausa sandėliukuose būtų tokia didelė kaip per pirmąją COVID-19 krizę 2020 m., panašu, kad infliacija sukėlė pastovesnę didelę tokių paklausą.
Vieno pagalbos vargšams centro direktorė sako, kad prieš prasidedant COVID krizei jie paprastai aptarnaudavo 300-400 žmonių, o 2020 m. balandį aptarnavo rekordinį 1400 žmonių skaičių, tačiau ilgainiui šis skaičius vėl sumažėjo iki įprasto lygio. Dabar jie aptarnauja apie 840 žmonių per mėnesį, sakė ji.
Katalikų labdaros organizacija, kurios agentūros valdo daugiau nei 1 000 maisto bankų ir sandėlių visose 50 valstijų ir penkiose JAV teritorijose, kasmet aptarnauja daugiau nei 8,4 mln. asmenų.
JAV katalikų labdaros organizacijų skurdo mažinimo programų ir paslaugų viceprezidentė Jane’ė Stenson (Džeinė Stenson) sako, kad daugelis pagalbos agentūrų pareiškė, kad joms sunku išlaikyti maisto produktus lentynose – jie pasiimami labai greitai.