Praėjusią savaitę JAV Aukščiausiasis Teismas panaikino federalinių abortų teisinį pagrindą. Šešiais balsais prieš tris, daugiausia katalikų teisėjų balsais atmetė Roe prieš Wade’ą precedentą. Dėl šio sprendimo daugiau nei 20 valstijų bus pritaikyti platūs ribojimai arba įvestas visiškas abortų draudimas.
Gyvybės šalininkų judėjimui šią dieną paskelbtas sprendimas, kurį katalikai šventė kaip Šventosios Širdies iškilmę, yra didžiulė pergalė, iškovota po aršios penkis dešimtmečius trukusios kovos už negimusio žmogaus apsaugą.
Teisėjas Samuelis Alito pateikė Teismo nuomonę, prie jos prisijungė konservatyvūs teisėjai Clarence’as Thomasas, Neilas Gorsuchas, Brettas Kavanaugh ir Amy Coney Barrett. Pastaruosius tris paskyrė buvęs prezidentas Donaldas Trumpas.
Vyriausiasis teisėjas Johnas Robertsas parašė sprendime sutinkančią nuomonę. Nutarime skelbiama, kad Roe prieš Wade ir Planned Parenthood prieš Casey, 1992 m. sprendimas, dar kartą patvirtinęs teisę į abortą, buvo „nuo pat pradžių labai neteisingas“.
„Jo motyvai buvo ypač silpni, o sprendimas turėjo žalingų pasekmių“, – rašė Alito. „Konstitucijoje nėra jokios nuorodos į abortą ir tokia teisė nėra netiesiogiai ginama jokia konstitucine nuostata.“
„Atėjo laikas paisyti Konstitucijos ir grąžinti abortų klausimą tautos išrinktiems atstovams“, – tęsė Alito. Vyriausiasis teisėjas Johnas Robertsas, laikydamasis Misisipės įstatymo (kuris draudžia abortus po 15 savaičių), neprisidėjo prie savo konservatorių kolegų panaikinant šį precedentą. Trys likę teismo paskirtieji demokratai rašė: „Liūdime dėl šio Teismo sprendimo, bet dar daugiau – dėl daugybės milijonų amerikiečių moterų, kurios šiandien prarado pagrindinę konstitucinę apsaugą, dėl kurios mes nesutariame“.
Reakcijos į nutarimą buvo labai įvairios. Jungtinių Valstijų katalikų vyskupų konferencija paskelbė pareiškimą, kuriame rašoma: „Amerika buvo įkurta remiantis tiesa, kad visi vyrai ir moterys yra sukurti lygūs, turintys Dievo suteiktas teises į gyvybę, laisvę ir laimės siekimą.
Šią tiesą griežtai paneigė JAV Aukščiausiojo Teismo sprendimas Roe prieš Wade, kuris įteisino ir normalizavo nekaltų žmonių gyvybių atėmimą. Dėkojame Dievui šiandien, kad Teismas panaikino šį sprendimą. Meldžiame, kad mūsų išrinkti pareigūnai dabar priimtų įstatymus ir politiką, skatinančius ir ginančius pačius pažeidžiamiausius iš mūsų.“
Meldžiame, kad mūsų išrinkti pareigūnai dabar priimtų įstatymus ir politiką, skatinančius ir ginančius pačius pažeidžiamiausius iš mūsų.
Nenuostabu, kad abortus remiančiose organizacijose, tokiose kaip Planned Parenthood ir Amerikos piliečių laisvių sąjunga, nuotaikos yra labai niūrios. Demokratų Atstovų Rūmų pirmininkė (ir save vadinanti katalike) Nancy Pelosi per savo savaitinę spaudos konferenciją pavadino šį sprendimą „radikaliu“.
Šis sprendimas priimtas praėjus daugiau nei mėnesiui po to, kai „Politico“ paskelbtas teisėjo Samuelio Alito nuomonės projekto nutekinimas sukėlė pasipiktinimą už abortus pasisakančių politikų ir aktyvistų tarpe, o tuo pačiu paskatino gyvybės šalininkus.
Daugelis spėliojo, kad nutekinimas galėjo būti būdas spausti teisėjus pakeisti savo balsus (arba kurstyti neapykantą ir jiems grasinti). Iškart po informacijos nutekėjimo ir po jo kilusio pasipiktinimo teisėjas Clarence’as Thomasas pasakė, kad „negalime būti institucija, kuri dėl patyčių gali suteikti jums tik norimus rezultatus“.
Laukiant balsavimo, teisėsauga katalikų bažnyčias jau buvo perspėjusi, kad radikali grupė, pasivadinusi „Džeinės kerštu“, „šaukia kraštutinio smurto“ prieš bažnyčias visoje šalyje. Remiantis „Newsweek“ gautu vidiniu dokumentu, „Įniršio naktis“, skirta bažnyčioms ir nėštumo centrams, buvo suplanuota 20 val. tą naktį, kai sprendimas buvo paskelbtas.
Dabar gyvybę palaikantys asmenys turi pasiruošti smūgiui.