Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas antradienį atvyko dviejų dienų vizito Turkijoje derėtis dėl grūdų eksporto iš Ukrainos, kuris sustojo dėl Maskvos vykdomų karinių veiksmų šalyje.
Naujienų agentūros AFP korespondentas matė, kaip S. Lavrovą atskraidinęs lėktuvas nutūpė Turkijos sostinės oro uoste.
Tai jau antroji S. Lavrovo kelionė į Turkiją šiais metais. Kovo 10 dieną Antalijoje jis buvo susitikęs su Turkijos ir Ukrainos kolegomis Mevlutu Cavusoglu (Mevliutu Čavušoglu) ir Dmytro Kuleba.
S. Lavrovas pirmadienį buvo priverstas atšaukti vizitą Serbijoje, kai kaimyninės šalys atsisakė praleisti jo lėktuvą per savo oro erdvę.
Jungtinių Tautų prašymu Turkija siūlosi lydėti laivų vilkstines iš Ukrainos uostų, nepaisant minų, nors kai kurios jų buvo aptiktos netoli Turkijos krantų.
S. Lavrovas, kurį lydi kariškių delegacija, trečiadienį susitiks su M. Cavusoglu.
Svarbiausias derybų klausimas yra saugaus jūrinio koridoriaus atidarymas grūdų, ypač kviečių, išvežimui iš Ukrainos per šiuo metu blokuojamus karo draskomos šalies uostus.
Turkijos žemės ūkio ministras Vahitas Kirisci (Vachitas Kirišdžis) leido suprasti, kad Ankara susitarė su Kyjivu dėl grūdų pirkimo už 25 proc. mažesnę nei rinkos kaina, pranešė vietos žiniasklaida.
Ankara susitarė su Kyjivu dėl grūdų pirkimo už 25 proc. mažesnę nei rinkos kaina
„Tačiau jie (ukrainiečiai) susiduria su dilema dėl saugumo ir eksporto. Jie nori, kad mes, Turkija, būtume arbitrai. Derybos tęsiasi globojant JT“, – cituoja žiniasklaida ministrą.
„Mumis pasitiki ir Rusija, ir Ukraina“, – sakė jis.
Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu aptarė grūdų eksportą su Turkijos kolega Hulusi Akaru (Chulusį Akaru), sakoma Rusijos gynybos ministerijos pranešime.
„Gynybos ministrai išsamiai aptarė saugios laivybos Juodojoje jūroje klausimus, siekiant išspręsti grūdų eksporto iš Ukrainos problemą“, – nurodoma jame.
Ukrainiečių susitikimo su S. Lavrovu nebus
Ukrainos ambasada Ankaroje paneigė žiniasklaidoje pasirodžiusius pranešimus apie galimą ambasadoriaus Vasylio Bodnaro susitikimą su S. Lavrovu.
„Tai netiesa, – patikino ambasados atstovas. – Mūsų darbotvarkėje rytoj nėra susitikimo su rusais.“
Penktadienį V. Bodnaras apkaltino Rusiją „begėdiškai“ vagiant Ukrainos grūdus ir siunčiant juos į užsienį, įskaitant Turkiją.
Jį palaikė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) pareiškęs, jog pranešimai apie tai, kad Rusija vagia Ukrainos grūdus, yra „patikimi“.
Turkija stengiasi užimti neutralaus tarpininko poziciją santykiuose su abiem kaimynėmis.
Ukrainai ji parūpino karinių dronų, tačiau atsisakė prisijungti prie Vakarų sankcijų Rusijai.
Praėjusią savaitę Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas telefonu kalbėdamas su Turkijos vadovu Recepu Tayyipu Erdoganu (Redžepu Tajipu Erdohanu) sakė, kad Maskva yra pasirengusi bendradarbiauti su Ankara, siekiant atnaujinti laivybą Juodojoje jūroje, blokuojamą dėl karo Ukrainoje.
Rusijos karo veiksmai Ukrainoje ir Vakarų sankcijos sutrikdė kviečių ir kitų maisto produktų žaliavų tiekimą iš abiejų šalių, pakurstydami nuogąstavimų dėl galimo maisto trūkumo ar bado pasaulyje.
Rusija ir Ukraina bendrai patenkina 30 proc. pasaulio grūdų paklausos.
Karui tęsiantis, dešimtys konteinerinių laivų įstrigo Ukrainos uostuose, apsuptuose Rusijos pajėgų. Tai paralyžiavo kviečių, saulėgrąžų aliejaus ir kitų maisto produktų, taip pat trąšų eksportą.
Laivybą Juodojoje jūroje taip pat sutrikdė jūrinės minos, padėtos Rusijos ir Ukrainos pajėgų.