REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Kunigai astrofizikai siūlo naują teoriją, apibūdinančią Didžiojo sprogimo dėsnius

Kunigai Gabriele Gionti ir Matteo Galaverni, abu Vatikano observatorijoje dirbantys astrofizikai, pasiūlė naują teoriją, bandančią apibūdinti gravitacijos dėsnius Didžiojo sprogimo metu.

Nors Einšteino bendroji reliatyvumo teorija aprašo gravitacijos poveikį dideliems Visatos objektams, tokiems kaip planetos ar žvaigždės, mažiausius Visatos objektus, tokius kaip atomai, elektronai ir kvarkai, apibūdina kvantinė mechanika.

Vatikano mokslininkų atliktas tyrimas yra dalis didesnių mokslo bendruomenės pastangų sukurti kvantinę gravitacijos teoriją, kuri leistų mokslininkams suprasti, kaip gravitacija veikė Didžiojo sprogimo metu, kai Visata buvo labai sunki ir tanki, bet labai maža.

Remiantis Katalikų naujienų agentūros (CNA) informacija, kunigų tikslas buvo pažvelgti į gravitacijos skaičiavimus per paprastesnį matematinį rėmą nei ankstesniuose modeliuose.

Paplitusi Brans-Dicke teorija ne visada veikia, nors yra labai sudėtinga ir tanki. Bandydami susiaurinti įvairias teorijas apie kosmologinę infliaciją, kunigai tikisi prisidėti prie patikimos teorijos, paaiškinančios, kaip veikia Visata, radimo.

Vatikano mokslininkams jų tyrimai yra dar vienas patvirtinimas, kad „mūsų Visata atrodo matematiškai sutvarkyta ir harmoninga“.

„Tikinčiam žmogui prasminga manyti, kad ši tvarka yra geranoriško Dievo Kūrinijos vaisius“, – CNA sakė kunigai.

Tai ne Dievo egzistavimo įrodymas, o „estetinis“ samprotavimas ta prasme, kad dėl šios visatos matematinio grožio tikintieji užsidegė meile Dievui.

„Tai ne Dievo egzistavimo įrodymas, o „estetinis“ samprotavimas ta prasme, kad dėl šios Visatos matematinio grožio tikintieji užsidegė meile Dievui, kuris dėl meilės sukūrė šią Visatą.

Kaip tikintieji, mes žinome, kad Dievas sukūrė šią Visatą meilės santykiu su Sūnumi ir kad ši Meilė iš tikrųjų yra Šventoji Dvasia. Kai užsiimame mokslu, tai tarsi Visatoje randame šios Meilės, taigi ir Dievo, pėdsakus. Štai kodėl kartais sakome, kad tyrimas yra maldos forma”, – sakė kunigai mokslininkai.

Gionti ir Galaverni straipsnis buvo paskelbtas balandžio mėn. žurnale Physical Review. Dviem mokslininkams tai „tik viena dalis daug platesnių mokslinių pastangų suprasti Visatą“, priduriant, kad Vatikano observatorija „labai patenkinta publikacija ir kad galėjome prisidėti prie mokslo žinių“.

Priešingai antiklerikaliniam nusistatymui, Vatikanas šimtmečius aktyviai vykdo mokslinius tyrimus. Vatikano observatorija, kurios šaknys siekia net 1582 m., yra viena seniausių observatorijų pasaulyje.

Gionti ir Galverni tyrimai seka kitų praeities kunigų mokslininkų, tokių kaip tėvai Giovanni Battista Riccioli ir Francesco Maria Grimaldi, kurie atrado gravitacijos pagreičio fenomeną, ir tėvo Georgeso Lemaître’o, Didžiojo sprogimo teorijos pradininko, tradicijas.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

2 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte