JAV tarptautinės religijos laisvės komisija balandžio 25 dieną paskelbė savo naujausią ataskaitą, kurioje išvardija ypatingą nerimą keliančias valstybes, specialaus stebėjimo reikalaujančias valstybes ir organizacijas, keliančias didžiausią grėsmę teisei į religijos laisvę.
Į pirmąją kategoriją parenka kraštai, kurių valdžia toleruoja arba pati vykdo sistemingus, nuolatinius ir šiurkščius religijos laisvės pažeidimus. Šiemetinėje ataskaitoje nurodoma, kad į šį sąrašą įtraukta penkiolika valstybių. Tai Mianmaras, Kinija, Eritrėja, Iranas, Šiaurės Korėja, Pakistanas, Rusija, Saudo Arabija, Tadžikistanas ir Turkmėnistanas, Afganistanas, Indija, Nigerija, Sirija ir Vietnamas.
Antrajai kategorijai priklauso šalys, kuriose taip pat užfiksuoti itin šiurkštūs teisės į religijos laisvę pažeidimai, nors ir ne tokie sistemingi, kaip pirmojoje, ypatingą nerimą keliančioje grupėje. Stebėtinų valstybių sąrašą sudaro Alžyras, Kuba, Nikaragva, Azerbaidžanas, Egiptas, Indonezija, Irakas, Kazachstanas, Malaizija, Turkija, Uzbekistanas, Centrinės Afrikos Respublika ir Turkija.
Pastaraisiais dešimtmečiais išryškėjo naujų tendencijų. Paprastai valstybiniai režimai yra didžiausi sistemingi religijos laisvės pažeidinėtojai, tačiau kai kuriuose kontekstuose šį vaidmenį perėmė grupuotės, ypač įkvėptos islamistinio ekstremizmo.
Balandžio 25 dienos ataskaitoje JAV tarptautinės religijos laisvės komisija išvardijo devynias organizacijas, kurios itin šiurkščiai pažeidinėja religijos laisvę, nevengdamos kraujo liejimo, ypač kontroliuojamose teritorijose: ISIS, Talibanas, s Al-Shabaab ir kitos.