Pasaulinio garso kanadiečių psichologas Jordanas Petersonas (Džordanas Petersonas) sako, kad Biblija yra ne tik tiesos šaltinis, ji yra civilizacijos pagrindas.
Neseniai pasirodęs Joe Rogano (Džo Rogano) jutubo kanalo, pavadinimu „The Joe Rogan Experience”, vaizdo įraše, kuriame jis apgailestavo, kad „kultūra po truputį nyksta”, J. Petersonas papasakojo apie tai, ką jis patyrė apžiūrėdamas Biblijos muziejų Vašingtone bei pasidalino savo pamąstymais apie visuomenę.
„Apskritai kalbant, mes turime tam tikrą pagrindą, – sakė jis. – Beje, tai – Biblija.”
J. Petersonas papasakojo, kad vienas muziejaus aukštas buvo skirtas Biblijos istorijai.
„Kurį laiką tiesiogine prasme egzistavo tik viena knyga, ir ta knyga buvo Biblija”, – sakė jis. Po kurio laiko atsirado „įvairiausių knygų, kurias galėjo nusipirkti kiekvienas”, – pridūrė jis, pabrėždamas, kad „visos šios knygos tam tikra prasme atsirado iš to, kas glūdi Biblijoje”.
Vėliau diskusijoje J. Petersonas daugiau kalbėjo apie Vakarų civilizaciją, pasakodamas apie „fundametalius tekstus” kaip tuos „nuo kurių priklauso dauguma kitų tekstų”. Jis paminėjo Viljamo Šekspyro kūrybą kaip vieną iš tokių „tekstų, kurie darė įtaką kitiems”, o Bibliją įvardijo kaip galutinį visos kalbinės produkcijos šaltinį.
„Nėra taip, kad Biblijoje yra tik tiesa. Esmė ta, kad Biblija yra tiesos pasireiškimo prielaida, todėl joje yra kur kas daugiau nei tiesa. Tai visai kitokios rūšies tiesa. Faktiškai, manau, kitaip ir negali būti. Tai vienintelis būdas, kuriuo galime išspręsti suvokimo problemą”.
Apsėdimas dėl lyties visuomenėje
Viso pokalbio metu J. Petersonas kalbėjo apie tai, ką jis laiko Vakarų civilizacijos nuosmukiu. Kaip civilizacijos žlugimo požymį jis konkrečiai nurodė „pakvaišimą dėl lyties”.
Pokalbis apie lytį prasidėjo, kai J. Roganas užsiminė apie Douglaso Murray’aus (Duglaso Murėjaus), žurnalo The Spectator redaktoriaus pavaduotojo ir knygos The Madness of Crowds (liet. Minios beprotybė) autoriaus, kuris taip pat teigia, kad civilizacija žlunga, mintis. Jis pažymėjo, kad ankstesniame savo laidos epizode D. Murray’us pastebėjo, kad kai visuomenė pradeda žlugti, „ji tampa apsėsta dėl lyties”.
„Jis sakė, kad tai galima atsekti nuo senovės romėnų, graikų”, – tęsė J. Roganas.
J. Petersonas išplėtojo šį teiginį, tvirtindamas, kad „tai ne tiek išprotėjimas dėl lyties, kiek kategorijų irimas, o jei jos tiesiog išnyksta, ypač pamatinės, kultūra žlunga”. Nuo šios vietos buvo pradėta kalbėti apie Bibliją.
Kitoje vaizdo įrašo vietoje J. Roganas paklausė pašnekovo: „Kaip manote, ką reiškia, kai žmogų taip apima mintis, kad jis gimė netinkamame kūne, kad jis net yra pasiryžęs operacijai?”
J. Petersonas atsakė: „Daugelis žmonių, kuriems pasireiškia rimtos lytinės tapatybės problemos, priklauso autizmo spektrui”.
Toliau jis palygino plačiai paplitusį reiškinį, kai žmonės identifikuoja save kaip transseksualus, su „kaltinimais dėl šėtoniškų ritualų, kurie atsirado vaikų darželiuose 1980-aisiais”. Minėtą isteriją Petersonas siejo su tuo, kad „moterys masiškai išeidavo į darbą, palikdavo savo vaikus su svetimais žmonėmis ir pradėdavo turėti patologinių fantazijų, ypač jei jos buvo ribinės šizofrenijos būsenos”.
„Šios fantazijos plito visuomenėje”, – prisiminė jis. Jis užsiminė, kad kažkas panašaus vyksta ir plačiai paplitus transseksualų tapatybių priėmimui, sakydamas J. Roganui, kad egzistuoja ryšys tarp „kūrybiškumo” ir lyties disforijos.
„Tokie žmonės nėra stabilios tapatybės”, nes „jie yra kūrybingi”, – tvirtino J. Petersonas ir pridūrė, kad „kūrybingi žmonės paprastai nėra stabilios tapatybės, tai ir daro juos kūrybingus”.
Vėliau J. Roganas stengėsi patikslinti, kad lemiantis veiksnys tarp „žmonių, norinčių pakeisti savo lytinę tapatybę, yra kūrybiškumas”. J. Petersonas atsakė, pareikšdamas: „Aš taip nemanau, aš tai žinau.”
J. Petersonas maždaug prieš metus pradėjo atvirai kalbėti apie savo tikėjimo kelionę. Jis buvo auginamas protestantų šeimoje ir didžiąją dalį savo viešosios veiklos pristatydavo save religijos skeptiku, tačiau atrodo, kad po patirtų sveikatos problemų jis įtikėjo.
J. Roganas, buvęs laidos „Baimės faktorius” vedėjas, pritraukia milijonus savo tinklalaidžių klausytojų ir jutubo kanalo žiūrovų, nors ir sulaukia kritikos dėl to, kad atvirai su pašnekovais dalijasi įvairia informacija apie pandemiją. Šią savaitę rašėme, kad dainininkas Neilas Youngas pagrasino pašalinti savo muziką iš „Spotify”, jei ši pasirinks tinklalaidininką J. Roganą. „Spotify” pasirinko populiarųjį tinklalaidininką.