REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Demografijos viršūnių susitikimas Budapešte: „demografijos žiema“ kelia grėsmę visam išsivysčiusiam pasauliui

ŠaltinisPRO PATRIA

„Vengrijos valdžia deda visas pastangas padėti šeimoms ir nutraukti keturiasdešimt metų trunkančią gyventojų skaičiaus mažėjimo tendenciją“, – teigė Katalin Novak, už šeimos reikalus atsakinga ministrė be portfelio, sakydama sveikinamąjį žodį per ketvirtąjį Demografijos viršūnių susitikimą Budapešte.

„Viktoro Orbano vyriausybė darbą šeimų labui nuo pat atėjimo į valdžią 2010-aisiais laiko savo svarbiausia pareiga ir šiam darbui atlikti užsitikrino pasitikėjimą iš rinkėjų“, – teigė Novak ir pridėjo, kad „neigiamos demografinės prognozės neprivalo būti priimtos kaip faktai, jos gali būti pakeistos.“

Novak pabrėžė, kad „demografinė žiema“ kelia grėsmę visam išsivysčiusiam pasauliui, taip pat ir Vengrijai, todėl bendradarbiavimas ir tokie renginiai kaip šis viršūnių susitikimas yra būtini, siekiant rasti problemos sprendimą. Susitikimas sieks atkreipti dėmesį į sąryšį tarp demografinės padėties ir tvarumo ir jame pasirodys 70 kalbėtojų iš 18 valstybių. Tikimasi susilaukti apie 500 svečių, tarp kurių bus valstybių ir religiniai vadovai, mokslininkai bei nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Savo pranešimo metu, Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius teigė, kad demografinės problemos tampa svarbiausiu politiniu klausimu, kadangi jis susijęs su „mūsų išlikimu.“ Serbijos vyriausybė pasimokė iš praeito demografijos viršūnių susitikimo ir priėmė kelias naujas priemones, remdamasi Vengrijos pavyzdžiu. 

Kalbėdamas apie socialinių medijų įtaką šiuolaikinei visuomenei, Vučičius paminėjo, kad „liberalus politinis marksizmas“ sugundė žmonės užsiimti veikla, pakeičiančią dalį jų gyvenimo, bet tuo pat metu atimančią kitą gyvenimo dalį. Vučičius taip pat palietė teisės viršenybės temą, kuri, jo manymu, tampa botagu, skirtu priversti „maištingesnes“ šalis paklusti.

demografinės problemos tampa svarbiausiu politiniu klausimu, kadangi jis susijęs su mūsų išlikimu

Anot Serbijos prezidento, naujoji centrinė tema, kuria užsiims Vakarų šalis – tai klimato kaita. „Bet ar tai tikrai svarbiau už mūsų demografines problemas? Ar tai tikrai svarbiau nei mūsų valstybių, mūsų tautos ateitis?“

Vučičiaus nuomone, Europa pastaraisiais metais vis mažiau prisideda prie globalios klimato kaitos, pridėdamas, kad vos po kelių dešimtmečių Nigerija turės daugiau gyventojų nei JAV ar Europos Sąjunga. „Pats laikas pradėti veikti“, – teigė jis.

Slovėnijos ministras pirmininkas Janez Janša gyventojų skaičiaus mažėjimas vadino milžiniška, mūsų visų ateitį kompromituojančia problema, kurios nevalia ignoruoti. „Europos Sąjunga šiuo metu diskutuoja dėl Europos ateities. <…> Šiandienos susirinkimas yra viena svarbiausių šios diskusijos dalių“, – teigė Slovėnijos premjeras.

Janša klausytojams priminė, kad gimstamumas Europoje nuo 1950-ųjų sumažėjo 40-70 procentų ir 17 iš 27 ES valstybių narių turi neigiamus gimstamumo rodiklius, dar labiau suprastėjusius Covid krizės metu. „Mums reikia drąsių sprendimų, kokios nors europinės programos, pastatančios šeimą į pirmą vietą.

Miloradas Dodikas, vienas iš trijų dabartinių Bosnijos ir Hercegovinos prezidentų, teigė, kad Europa šeimai turi teigti aukštesnį prioritetą nei migracijai. Europa turi likti ne tik ekonomiškai stabili, bet taip pat demografiškai, kas reikalauja šeimas remiančios iniciatyvos. Dodikas gyrė Vengrijos premjerą Viktorą Orbaną ir jo šeimos skatinimo programą bei išreiškė viltį, kad tokie projektai Europoje būtų plačiau priimti.

Čekijos ministras pirmininkas Andrejus Babišas teigė, kad Europa turi pakelti savo gimstamumo rodiklius ir taip sustabdyti savo mažėjantį gyventojų skaičių. Jo teigimu, koronaviruso pandemija įrodė, jog tautinės valstybės, kurių pamatas – šeima, yra nepakeičiamos. Nepaisant to, kad Čekija pastaruoju metu mato pakilusius gimstamumo rodiklius, šiai šaliai dar daug trūksta iki 2.1 vaisingumo rodiklio, būtino palaikyti stabiliai šalies populiacijai, teigė jis.

Babišas kritikavo teiginį, kad apsisprendimas neturėti vaikų yra draugiškas gamtai sprendimas. Jo manymu, atsisakymas turėti vaikų dėl klimato išskaičiavimų yra absurdiškas.

Demografijos viršūnių susitikime dalyvavę valstybių vadovai pasirašė jungtinę deklaraciją, skirtą palaikyti šeimoms, ketvirtadienį pranešė Vengrijos šeimų ministrė. „Mes siekiame Europos demografinio atsigavimo, tvarumo ir šeimos stiprinimą ir palaikymą užtikrinančios ateities“, – Katalin Novak teigė renginio metu. Ministrė taip pat pabrėžė, kad deklaracija įpareigoja jos narius skatinti poras susilaukti vaikų, siekti padorios, į šeimas orientuotos algų sistemos ir skatinti privatų sektorių priimti šeimai draugiškus sprendimus. Deklaracija taip pat skatina Europos Sąjungą apsvarstyti demografinius klausimus, formuojant savo ilgalaikę politiką.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte