Afganistano Talibano naujasis užsienio reikalų ministras paprašė leisti kreiptis į pasaulio lyderius per šią savaitę Niujorke vykstančią Jungtinių Tautų Generalinę Asamblėją, antradienį pranešė vienas JT atstovas.
Talibano nuverstos Afganistano vyriausybės ambasadorius praeitą mėnesį taip pat paprašė suteikti jam žodį Generalinėje Asamblėjoje. Jungtinės Tautos dar nėra nusprendusios, kas atstovaus šiai šaliai.
Dabar devynis narius turintis Įgaliojimų komitetas turės priimti sprendimą dėl šių besikertančių pretenzijų, naujienų agentūrai AFP sakė JT atstovas Stephane’as Dujarricas (Stefanas Diužarikas). Vis dėlto neaišku, ar komiteto posėdis įvyks iki Generalinės Asamblėjos pabaigos ateinantį pirmadienį.
JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) gavo Talibano paskirto Amiro Khano Muttaqi (Amiro Chano Mutagio) laišką, kuriuo „prašoma leisti dalyvauti“ aukšto lygio debatuose, nurodė S. Dujarricas.
Laiškas buvo išsiųstas pirmadienį, rugsėjo 20-ąją, Asamblėjos išvakarėse. A. Kh. Muttaqi jame įvardijimas užsienio reikalų ministru.
Laiške nenurodoma, ar A. Kh. Muttaqi norėtų asmeniškai atvykti į Niujorką, ar Talibanas pateiktų iš anksto įrašytą vaizdo pareiškimą, kaip šiais metais dėl COVID-19 pandemijos padarė daugelis lyderių.
Laiške taip pat sakoma, kad ambasadorius Ghulam Isaczai (Gulam Isakzajus) „neabeatstovauja“ Afganistanui Jungtinėse Tautose.
Jis buvo Afganistano ambasadorius prie JT, kai Afganistano vyriausybė rugpjūtį buvo nuversta islamistų kovotojų, JAV ir jų sąjungininkėms išvedus iš šios šalies paskutines savo pajėgas, užbaigiant 20 metų trukusį karą.
Laiške rašoma, kad Talibanas nuolatiniu atstovu prie JT paskyrė Dohoje dirbantį savo atstovą Suhailą Shaheeną (Suhailą Šahiną).
Afganistano Islamo Emyrato užsienio reikalų ministerijos vardu išsiųstame pranešime sakoma, kad buvęs prezidentas Ashrafas Ghani (Ašrafas Ganis) buvo „nuverstas“ rugpjūčio 15-ąją – kai valstybės vadovas pabėgo iš šalies.
Jokia vyriausybė dar nėra pripažinusi Talibano vyriausybės
„Šalys visame pasaulyje nebepripažįsta jo prezidentu“, – sakoma laiške.
JT atstovas taip pat sakė, kad A. Guterresas gavo rugsėjo 15 dieną išsiųstą atskirą Ghulam Isaczai laišką, kuriame buvo pateiktas Afganistano delegacijos JT Generalinės Asamblėjos sesijai narių sąrašas.
Tame laiške Ghulam Isaczai įvardijamas Afganistano nuolatiniu atstovu prie JT, sakė S. Dujarricas.
„Pasikonsultavus su Generalinės Asamblėjos pirmininko biuru, šiedu pranešimai buvo sekretoriato išsiųsti Generalinės Asamblėjos 76-osios sesijos Įgaliojimų komiteto nariams“, – nurodė atstovas.
Šis komitetas yra sudarytas iš Rusijos, Kinijos, JAV, Švedijos, Pietų Afrikos, Siera Leonės, Čilės, Butano ir Bahamų atstovų.
Komitetas anksčiau yra susilaikęs nuo sprendimo priėmimo ir perdavęs klausimą spręsti balsuojant Generalinėje Asamblėjoje, AFP sakė vienas diplomatinis šaltinis.
Jokia vyriausybė dar nėra pripažinusi Talibano vyriausybės, kuriai buvo iškelta reikalavimų laikytis įsipareigojimų žmogaus teisių srityje, bet pripažinimo galimybė neatmetama.
„Pragmatiškas, politinis požiūris – kad yra nauja tikrovė. Ir jeigu norite ją ignoruoti – tai jūsų pasirinkimas“, – pirmadienį žurnalistams sakė Pakistano, Talibano istorinio rėmėjo, užsienio reikalų ministras Shahas Mahmoodas Qureshi (Šahas Mahmudas Kurešis), bet talibų vyriausybės pripažinti neparagino.