Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad Irako sprendimas stabdyti skrydžius į Minską yra pirmas rimtas žingsnis sprendžiant neteisėtų migrantų krizę, ir jeigu jis bus tvarus, su Iraku bus galima kalbėtis apie bendradarbiavimo plėtrą.
„Tai yra pirmas rimtas žingsnis į migracijos krizės sprendimą. Džiaugiuosi ir esu dėkingas Irako valdžiai, kad jie išgirdo Lietuvos ir Europos Sąjungos atstovų kreipimąsi bent jau tokiu būdu sustabdyti Baltarusijos organizuojamus migrantų srautus prie Europos ir Lietuvos sienos“, – BNS šeštadienį sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
„Mes turime įsitikinti, kad tai yra tvarus sprendimas, nes tas „neterminuotam laikui“ – mes turime matyti, kad tai išlieka. To įsitikinimo reikia“, – teigė jis.
Anot ministro, jeigu sprendimas yra tvarus, tuomet Irakas galėtų tikėtis platesnio bendradarbiavimo su Europos Sąjunga.
Mes turime įsitikinti, kad tai yra tvarus sprendimas.
„Kas Irakui gali būti siūloma? Aš tą minėjau ir Bagdade, kad jeigu Irakas sprendžia šią krizę, prisideda prie sprendimo, tai tikrai yra galimybių, kaip plėsti Irako bendradarbiavimą su ES. Idėjų turime ir mes Lietuvoje, esame ir pasiūlę – tiek dėl vizų programos palengvinimo, kad žmonės, pasirenkantys į ES atvažiuoti legaliai, turėtų daugiau galimybių tą padaryti“, – kalbėjo G. Landsbergis.
Savo feisbuko paskyroje G. Landsbergis rašė: „Irakas oficialiai paskelbė, kad neapibrėžtam laikui stabdo skrydžius. Į Minską skris tik tušti lėktuvai paimti žmonių. Nežinome dar, kiek laiko skrydžiai bus nutraukti. Dar vizito Bagdade buvo aišku, kad Vyriausybė į krizę žiūri rimtai, klausimas tik ką dėl to darys. Ką pavyko pasiekti – tai jau sulaukėmė Irako delegacijos, tarp vyriausybių užmegztas nuolatinis ryšys, Lietuvos atstovas artimiausiu metu vyksta dirbti į Bagdadą, laukiame Irako atstovo Lietuvoje”.
Taip pat jis pridūrė: „Skrydžiai sustabdyti, tačiau turime dirbti, kad jie nebūtų atnaujinti, kol nebus garantijų, kad jais nevyksta nelegalūs migrantai. Ir toliau dirbsime, kad iš Lietuvos migrantai pajudėtų namo. Kuriomis kryptimis dar dirbame? Iš Turkijos oro uosto Istambule kyla keturiolika skrydžių per savaitę į Minską. Juose taip pat galimi migrantai”.
Be kita ko, jis rašė, kad tikisi, jog Irako sprendimas bus geru pavyzdžiu ir Turkijai: „Atsakingas Irako pavyzdys galėtų užkrėsti ir Turkiją. Sužinojome, kad didžioji dalis Belavia lėktuvų yra nuomojami iš Airijos kompanijų. Keturiolika Belavia skrydžių per savaitę yra iš to paties Stambulo, juose taip pat galimi migrantai. Europos kompanijos neturėtų niekaip prisidėti prie nelegalių migracijos srautų. Apie tai jau vakar kalbėjausi Airijos užsienio reikalų ministrų. Sutarėme nuolat palaikyti ryšį”.
Atsakingas Irako pavyzdys galėtų užkrėsti ir Turkiją.
„Ir dar. Vis daugiau informacijos pasiekia, kad migrantai, supratę kur pakliuvo Baltarusijoje jau prašosi grįžti namo, ypač, kad jų vyriausybė siunčia lėktuvus jiems paimti. Tačiau ne visiems tai leidžiama. Tarptautinės organizacijos, kurioms priklauso ir Baltarusija – pvz., Migracijos organizacija privalo nedelsiant įsitraukti ir padėti žmonėms pasiekti Minsko oro uostą ir grįžti namo. Kol kas dar atsargiais žingsniais bet iriamės į priekį. Išspręsime šitą krizę, nes kito kelio tiesiog neturime”, – G. Landsbergis užbaigė savo kreipimąsi į jį sekančius žmones .
Irako Civilinės aviacijos administracija penktadienį pranešė neterminuotam laikotarpiui stabdanti visus keleivinius skrydžius į Minską. Iš Irako į Baltarusijos sostinę skris tik tušti lėktuvai, parsigabenantys Irako piliečius atgal.
Toks sprendimas, kaip skelbiama, priimtas Irako Vyriausybės nurodymais.
Anksčiau šią savaitę apie skrydžių stabdymą savaitei buvo pranešusi ir pati valstybinė kompanija „Iraqi Airways“, tačiau Minską vis dar pasiekdavo privačios kompanijos „Fly Baghdad“ lėktuvai.
Šiemet sieną iš Baltarusijos į Lietuvą perėjo daugiau kaip 4 tūkst. neteisėtų migrantų. Dauguma jų – irakiečiai.
Lietuva dėl išaugusios neteisėtos migracijos yra paskelbusi ekstremalią situaciją. Šalies pareigūnai laikosi pozicijos, jog išaugę migracijos srautai yra organizuota Minsko režimo akcija prieš Lietuvą.
Lietuvai šią savaitę pradėjus taikyti apgręžimo priemones, neteisėtų migrantų srautai per Baltarusijos sieną gerokai sumažėjo, tačiau išaugusius neteisėtus sienų kirtimus dažniau fiksuoja kaimyninės Lenkija ir Latvija.