REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Kaip vyksta konklava?

Nors daug kalbama apie konklavos slaptumą (kardinolai padėję ranką ant Evangelijos prisiekia konfidencialumą), bet jos reglamentas yra viešas. Prieš pradėdami konklavą kardinolai Šv. Petro aikštėje aukoja Mišias, prašydami Šventosios Dvasios šviesos.
Nuo XV a. popiežiaus Kaliksto III patvarkymo konklava vyksta tik Vatikane, Apaštalų rūmų kairiajame sparne, kur yra garsioji Siksto koplyčia, išdabinta Michelangelo darbais. Balsavimas vyksta priešais Michelangelo Paskutiniojo teismo freską, kuri kardinolams primena, kad jie, kaip ir kiekvienas mirtingasis, už savo sprendimus turės atsakyti prieš Dievą.
Eidama į Siksto koplyčią kardinolų procesija gieda senovinį himną Veni, Creator Spiritus („O, Dvasia, Viešpatie, nuženk“), prašydama Šv. Dvasios, kad būtų jos vedama. Tai viena iškiliausių liturgijoje retai giedamų katalikiškų giesmių. Šiuo himnu kardinolai rinkikai meldžia Šventosios Dvasios, Švč. Trejybės Trečiojo asmens, pagalbos ir vadovavimo jų svarstymuose.
Katalikai tiki, kad Šventoji Dvasia vadovauja mūsų veiksmams ir gali padėti mums priimti tinkamus sprendimus. Teologija sako, kad kai renkamasi ne tarp moralės ir amoralumo, o tarp „dviejų gėrių“, Dvasia gali veikti, nukreipdama mūsų širdis į sprendimus, kurie labiau atitinka Dievo valią. Kalbama apie dvasinę įžvalgą, dvasių skyrimo dovaną, Dvasios dvelksmą į žmogaus valią ir protą. Šis dieviškas veikimas palieka žmogų laisvą. Būtent šia prasme vertintinas Šventosios Dvasios vaidmuo konklavoje. Tai – įsiklausymo į Viešpaties Dvasią metas.
Kardinolams įžengus į Siksto koplyčią, konklavą pradeda popiežiaus ceremonmeisteris, lotynišku sušukimu Extra omnes! („Visi lauk!“) liepdamas visiems, nedalyvausiantiems konklavoje, apleisti koplyčią.
Siksto koplyčioje stovi konklavos dalyvių sostai – raudonu aksomu apmušti krėslai. Prieš kiekvieną iš jų – violetine staltiese apdengtas stalas. Virš krėslų pritvirtintos violetinės užuolaidėlės, kurios nuleidžiamos po popiežiaus rinkimų. Nenuleistas lieka tik baldakimas virš naujai išrinkto popiežiaus krėslo. Prieš koplyčios altorių stovi žaliu audiniu apdengtas stalas, ant jo – aukso indas, kuris tarnauja kaip balsavimo urna. Šalia jo taip pat padėta ketaus krosnis balsams sudeginti.
Prasidėjus konklavai, vyksta balsavimas (pirmąją dieną balsuojama tik kartą). Šis balsavimas yra simbolinio pobūdžio, nes jo metu išaiškinami favoritai. Kiekvieną dieną balsuojama keturis kartus – du kartus ryte ir du vakare.
Rinkimų procesas yra padalintas į tris dalis: pre-scrutinium (prieš balsavimą), scrutinium (balsavimas), post-scrutinium (po balsavimo). Per pirmąją dalį kardinolai gauna balsavimo biuletenius ant kurių užrašyta „Renku Aukščiausiuoju Pontifiku“ (Eligo in Summum Pontificem). Burtų keliu paaiškėja devynių kardinolų pavardės, kurie per visą konklavą sudaro skaičiavimo komisiją.
Kai visos parengiamosios procedūros būna baigtos, prasideda balsavimas (scrutinium). Per jį kardinolai, pradedant nuo vyriausiųjų amžiumi, eina su savo balsavimo biuleteniais prie altoriaus, kur sėdi skaičiavimo komisija. Prieš įteikdamas biuletenį kiekvienas kardinolas sako priesaiką: „Liudytojas Viešpats Kristus, kuris mane teis, aš pasirinkau vieną, kuris, manau, turėtų būti Dievo numatytas“ (Testor Christum Dominum, qui me iudicaturus Est, mane benzolas eligere, quem secundum Deum iudico la debere).
Balsavus visiems kardinolams, pirmasis skaičiavimo komisijos narys paima indą, išima ir skaičiuoja balsavimo biuletenius. Jei biuletenių ir balsavusių kardinolų skaičius nesutampa, biuleteniai neskaitomi, o sudeginami. Jei skaičius sutampa, vyksta balsų skaičiavimas. Pirmasis komisijos narys atskleidžia biuletenius, kitas – įrašo kandidato pavardę, o paskutinis – skelbia ją garsiai. Visi balsai yra sudedami, o kardinolai revizoriai patikrina, kad būtų išvengta klaidų.
Po galutinių balsavimo rezultatų paskelbimo biuleteniai sudeginami. Jei pirmame sesijos ture kardinolai popiežiaus neišrinko (reikalinga dviejų trečdalių dauguma, kad būtų išrinktas naujas pontifikas), pereinama prie kito balsavimo, o biuleteniai sudeginami po antrojo turo. Kol nėra išrenkamas naujasis popiežius, virš Vatikano draikosi juodi dūmai (siekiant išgauti spalvą, seniau į biuletenius pridėdavo šlapių šiaudų, o nuo 1958 m. – chemikalų). Kai paskiriamas naujas Romos vyskupas, tuomet kyla balti dūmai. Šiais laikais, siekiant išvengti painiavos, balti dūmai lydimi varpų skambėjimo.
Kam jie skambės šiemet?

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte