Lietuvos krikščionių darbuotojų profesinė sąjunga telkia nevyriausybines organizacijas bendrai GPM viešinimo kampanijai
Šiuolaikinėje visuomenėje, kurioje vis dažniau susiduriame su atšaukimo kultūra (ang. cancel culture), diskriminaciją dėl įsitikinimų, mobingą darbo vietose ir net teisinį persekiojimą dažniausiai patiria krikščionys.
Didžiulio atgarsio tarptautinėje tikinčiųjų bendruomenėje sulaukė Suomijos parlamentarės Päivi Räsänen byla. Ji teisiamųjų suole atsidūrė, nes viešai citavo Bibliją.
Lietuvą sukrėtė tokie diskriminacijos atvejai, kaip žurnalisto Virginijaus Savukyno ir LRT bylinėjimasis, tyrėjo bei žurnalisto Vidmanto Valiušaičio atleidimas iš Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos, VDU profesorės Birutės Obelenienės persekiojimas dėl krikščioniškų pažiūrų.
Šios situacijos buvo plačiai išviešintos ir užkardytos, prie to prisidėjo ir Lietuvos krikščionių darbuotojų profesinė sąjunga (Krikščionių profsąjunga) inicijuodama maldos, pilietines palaikymo, komunikacinių kampanijų organizavimo akcijas, taip pat ir suteikdama reikalingą kvalifikuotą teisinę pagalbą.
Diskriminacijos ir netolerancijos apraiškos skatina tikinčiuosius burtis
Ketvirtus metus veikianti profsąjunga – vienintelė tokio pobūdžio profsąjunga Lietuvoje – vienija krikščioniškų pažiūrų darbuotojus ir teikia visokeriopą pagalbą, kai tikintys žmonės susiduria su neteisingumu, bauginimu, diskriminacija ar spaudimu darbo vietoje.
Krikščionių profsąjunga nuo 2023 metais pradėjo telkti solidarumo finansinį fondą, kurio lėšos būtų naudojamos padengti teisinės pagalbos išlaidas ir suteikti kitą paramą tiems, kurie dėl savo įsitikinimų susiduria su neteisingumu darbo vietoje.
Kadangi šiuo metu visuomenėje sėjama baimė, kad tavo įsitikinimai, žodis ar veiksmas gali susilaukti įtarimų ar net neteisingų kaltinimų neapykantos kalba, diskriminacija, tokia situacija skatina žmones solidarizuotis ir ginti savo pilietines teises bei laisves.
„Džiaugiamės augančiu organizacijos narių skaičiumi ir Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalį krikščionių profsąjungai skiriančių rėmėjų bendruomene. Tai tik patvirtina, kad įvairių denominacijų krikščionys, įvairių profesijų darbuotojai jaučia poreikį būti atstovaujamais ir ginamais nuo žodžio, sąžinės ir religijos laisvės suvaržymų darbo vietoje,“ – sako šios profsąjungos pirmininkas Audrius Globys.
Krikščioniškos organizacijos vis dažniau netenka valstybės finansavimo
A. Globys atkreipia dėmesį, kad su atšaukimo kultūra, diskriminacija dėl krikščioniškų pažiūrų, vertybių bei įsitikinimų susiduria ne tik atskiri asmenys, bet ir nevyriausybinės organizacijos. Ypač veikiančios šeimos stiprinimo, krikščioniškos pozicijos politikoje bei viešoje erdvėje advokacijos organizacijos.
Pavyzdžiui, Laisvos visuomenės institutas (LVI) dalyvavęs tuometinės ministrės M. Navickienės vadovaujamos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) organizuotame konkurse negavo finansavimo veiklai, nes paraišką vertinę ekspertai nurodė, kad kritiška organizacijos pozicija Stambulo konvencijos, civilinės sąjungos įstatymo projekto klausimais buvo pagrindinė projekto atmetimo priežastis.
Pernai iš SADM projektinio finansavimo pirmą kartą negavo Krizinio nėštumo centras, viena iš nedaugelio NVO teikiančių realią pagalbą moterims, išgyvenančioms neplanuotą, krizinį nėštumą, vaikelio netektį dėl persileidimo, priešlaikinio gimdymo, nėštumo nutraukimą ar pogimdyminę depresiją.
Su panašia situacija susidūrė ir kitos pagalbą besilaukiančioms moterims bei šeimoms teikiančios organizacijos: Pal. J. Matulaičio socialinis centras, Psichologinės paramos ir konsultavimo centras, Kauno arkivyskupijos šeimos centras, Vilniaus Caritas.
Visa tai rodo – nepakanka tik piktintis ir stebėti situaciją. Reikia drąsos ir veikimo.
Todėl šiemet krikščionių profsąjunga siunčia žinutę visuomenei: „NEBIJOK – TIESA padaro mus laisvus“ ir kviečia nevyriausybines organizacijas jungtis prie bendros GPM viešinimo kampanijos.
Krikščionys vienijasi veikti kartu
„Norime informuoti visuomenę apie galimybę paskirstyti 2,4 % nuo jau sumokėtų gyventojų pajamų mokesčių dalies ir taip prisidėti prie krikščioniškas vertybes atstovaujančių, ginančių ir puoselėjančių organizacijų veiklos. Svarbu žinoti, kad profsąjungai skiriama 0,6 proc. GPM dalis nekonkuruoja su nevyriausybinėms ar viešosioms įstaigos skiriama 1,2 proc. GPM dalimi“, – dėmesį atkreipia A. Globys.
Jis džiaugiasi, jog šiemet Krikščionių profsąjunga ir net 14 įvairių krikščioniškais principais veikiančių organizacijų susivienijo viešai palaikyti ir paraginti visuomenę paremti jų veiklas skiriant GPM dalį.
„Mes nekonkuruojame tarpusavyje, mes solidarizuojamės ir nuoširdžiai palaikome vieni kitus ir kaskart džiaugiamės didesniais ar mažesniais vieni kitų pasiekimais.“ – sako A. Globys.
Tai gerai žinomos krikščioniškos žiniasklaidos priemonės, tokios kaip www.bernardinai.lt, www.laikmetis.lt, radijo stotis XFM.
Taip pat Lietuvos gydytojų asociacija „Už žmogaus gyvybę”, kuri akcentuoja žmogaus gyvybės ir jos neliečiamumo apsaugos svarbą nuo pradėjimo iki natūralios mirties, Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija, kovojanti už prigimtinei šeimai draugišką politiką, Rengimo šeimai asociacija, siekianti įtvirtinti tėvų teisę ugdyti vaikus pagal savo įsitikinimus.
Krikščionių profsąjungos partneriais viešinimo kampanijoje tapo ir Krizinio nėštumo centras, Kauno arkivyskupijos suaugusiųjų katechezės tarnyba, Šiluvos piligrimų centras, sąjunga „Vardan šeimos“.
Prie Krikščionių profsąjungos GPM viešinimo kampanijoje dalyvauja ir tikinčiųjų bendruomenės, tokios kaip katalikų bendruomenė „Gyvieji Akmenys“, Alfa kurso centras Lietuvoje, VšĮ „Ramintoja”.
Ypač džiugu, kad jungiasi ir jaunimo organizacijos, tokios kaip sambūris „Pro Patria“ ar „Ateities leidybos centras“.
GPM paskirtos dalys profsąjungai ir NVO – nekonkuruoja tarpusavyje
Svarbu žinoti, kad kiekvienas gyventojas, teikdamas pajamų deklaraciją, gali paskirstyti visus 2,4 % nuo jau sumokėto GPM skirtingoms sritims:
- 1,2 % – paramos gavėjo statusą turinčioms organizacijoms, kaip VšĮ Laikas po dangumi, kuri leidžia portalą laikmetis.lt;
- 0,6 % – profesinėms sąjungoms, tokioms kaip Krikščionių profsąjunga;
- 0,6 % – politinėms partijoms.
Šios dalys nekonkuruoja tarpusavyje, tad gyventojai gali nuspręsti patys, kam skirs savo jau sumokėto GPM dalį.
Nepaskyrus GPM dalies jokiai organizacijai, tie pinigai keliauja į valstybės biudžetą.
Kaip paskirti 0,6 % GPM Krikščionių profsąjungai?
- Prisijunkite prie VMI sistemos: deklaravimas.vmi.lt
- Pasirinkite formą FR0512 v.5
- Gavėjo kodas: 305007431
- Nurodykite skiriamą procentą – 0,6 %
- Patvirtinkite ir pateikite deklaraciją
Daugiau informacijos: krikscioniuprofsajunga.lt
Kiekvienas iš jūsų gali prisidėti prie religijos, sąžinės ir žodžio laisvės gynimo skirdamas 0,6 % savo GPM krikščionių profsąjungai. Tai paprastas, nieko nekainuojantis, bet labai svarbus veiksmas, ginant sąžinės, žodžio ir tikėjimo laisvę Lietuvoje.