Vatikano „Bambino Gesù” vaikų ligoninės kardiologai pirmieji Europoje pradėjo naudoti naujovišką širdies implantą, vadinamą „smėlio laikrodžiu“, sunkioms įgimtoms širdies ydoms gydyti.
Šis minimaliai invazinis metodas tapo įmanomas gavus Europos Sąjungos leidimą. Pirmasis implantas buvo įdiegtas 2023 m. birželį, vykdant humanitarinės pagalbos programą, praneša „Vatican News“.
„Smėlio laikrodis“ yra savaime išsiplečiantis metalinis stentas su standartinio tipo plaučių vožtuvu. Prietaisas naudojamas įgimtoms širdies ydoms, tokioms kaip plaučių arterijos stenozė ir Falloto tetrada, gydyti.
„Ši minimaliai invazinė procedūra padeda išvengti atviros širdies operacijos pacientams, kurie dėl klinikinės anamnezės yra ypač pažeidžiami, sumažina riziką ir pagerina gyvenimo kokybę. Pacientai gali būti išrašyti vos po 2-3 dienų“, – aiškina daktaras Gianfranco Butera, „Bambino Gesu” intervencinės kardiologijos skyriaus vadovas.
Penki 15-40 metų amžiaus pacientai, sergantys Falloto tetralogija, buvo pirmieji Europoje, kuriems pritaikytas naujasis prietaisas, gavus CE sertifikatą, patvirtinantį jo atitiktį Europos saugos ir kokybės standartams.
Operacijoje dalyvavo specialistai iš pirmaujančių Europos medicinos centrų Dubline, Miunchene ir Varšuvoje. Dėl tvirtos metalinės konstrukcijos prietaisas gali būti naudojamas pakartotinai, o ateityje bus galima įrengti naują vožtuvo elementą be papildomų chirurginių intervencijų.
„Smėlio laikrodžio“ įdiegimas yra svarbi pažanga minimaliai invazinės širdies chirurgijos srityje. „Iki šiol pacientams, sergantiems šiomis ligomis, tekdavo atlikti sudėtingas chirurgines intervencijas, – pažymėjo daktaras Butera. – „Šiandien su šiuo prietaisu galime gydyti apie 80 proc. tokių atvejų, o tradiciniais metodais – tik 40 proc.”