Trečiadienį JAV senatoriai Aukštųjų Kongreso rūmų vadovu išrinko Pietų Dakotos atstovą Johną Thune‘ą. Tai yra antra svarbi detalė šią savaitę, norint susidaryti vaizdą apie antrąją Donaldo Trumpo administraciją.
Pirmoji detalė, žinoma, yra tai, kad D. Trumpas žaibiškai pristato savo būsimo kabineto narius, kurių kiekvienas vis labiau sukelia skrandžio rūštį progresyviems „punditams“ ir elektoratui.
Skirtumas, palyginus su 2016 m. – pritrenkiantis. Tuomet D. Trumpas užtruko daugiau nei mėnesį, kol paskyrė savo Gynybos ir Užsienio reikalų sekretorius. Su abiem, beje, prezidento vizijos stipriai išsiskyrė ir jie buvo priversti palikti savo postus nebaigę kadnecijos.
Apskritai, D. Trumpo kadrų problemos pirmąją kadenciją buvo akivaizdžios (kai kurias svarbias pareigas – iš reikalo – teko perleisti net žentui J. Kushneriui) ir iš esmės neleido įgyvendinti daugelio sumanymų.
Dabar kandidatai į šias pareigas (Peter Hegseth ir Marco Rubio) pasiūlyti per mažiau nei savaitę ir abu demonstruoja didžiulę ištikimybė D. Trumpui. Tai rodo, kad per pastaruosius ketverius metus MAGA judėjimas atliko įspūdingą kadrų reformą – kai kuriuos „atversdamas“ iš senosios respublikonų gvardijos (Rubio), o kitus užsiaugindamas de novo.
Skirtumas, palyginus su 2016 m. – pritrenkiantis.
Ar tai reiškia, kad dabar D. Trumpas buldozeriu prastums visus savo rinkiminius pažadus? Štai čia svarbi antroji detalė – naujasis Senato pirmininkas Johnas Thune‘as. Šis politikas yra senas Vašingtono „pelkės“ gyventojas ir D. Trumpo labai nemėgstamo buvusio Senato pirmininko respublikono Mitcho McConnelo dešinioji ranka. Prieš Thune‘ą atvirai pasisakė tokie MAGA šulai kaip Elonas Muskas ir Robertas F. Kennedis.
Ir vienok? Vienok ištikimi LRT žiūrovai ramiau miegotų, jei žinotų, kad prezidentinėse valstybėse įstatymų leidėjai yra itin nepriklausomi nuo savo partijos lyderių. „Galingiausias pasaulio žmogus“, JAV prezidentas, norėdamas paskirti savo žmogų į atsakingas pareigas arba įgyvendinti reikšmingesnę reformą, negali būti tikras, kad jį palaikys net jo partijos kongresmenai! Taigi normaliomis sąlygomis D. Trumpo buldozeris būtų panašesnis į sniego kastuvą.
Šį sykį užtikrintas D. Trumpo laimėjimas, didžiule politine gyventojų poliarizacija ir konfrontacinė demokratų (išskyrus prezidentą J. Bideną) reakcija į rinkimų rezultatus leidžia manyti, kad MAGA respublikonai bus žymiai labiau disciplinuoti. Trumpui to ypač reikės siekiant Senate išvengti demokratų „filibusterio“ strategijos ir greitai patvirtinti jo kabineto narius.
Būtent dėl to J. Thune‘o paskyrimas yra tokia svarbi detalė. Nepaisant E. Musko ir RFK raginimų Senatas savo lyderiu išsirinko „pelkės gyventoją“. Ir nors Thune‘as pastaraisiais mėnesiais visaip stengėsi užtušuoti savo ankstesnius nesutarimus su D. Trumpu, jo išrinkimas turėtų kilstelėti skrandžio rūgšties lygį D. Trumpo šalininkams.
Kita vertus, balsavimas Senate buvo slaptas. Nežinia ar senatoriai liks tokie nepriklausomi, kai bus balsuojama viešai. Taip pat netrukus pamatysime ar J. Thune‘as tikrai atsivertė į MAGA tikėjimą ar tik užsiima politine akrobatika. Nuo atsakymo į šiuos klausimus priklausys labai daug antrosios D. Trumpo kadencijos turinio.