Trimetės radinys sukrėtė archeologijos pasaulį

Praėjusį mėnesį trejų metų mergaitė, keliaudama su šeima po Izraelį, netikėtai atrado senovinį artefaktą, datuojamą bibliniais kanaaniečių laikais – daug amžių prieš tai, kai Jozuė su izraelitais užkariavo Pažadėtąją Žemę.

Trejų metų Ziv Nican iš Mošavo Ramot Meir vaikštinėjo su šeima Tel Azekoje, netoli Bet Šemešo, kai rado skarabėjaus formos amuletą. Vėliau paaiškėjo, kad jam apie 3800 metų, praneša krikščioniškas portalas crosswalk.com.

„Mes ėjome takeliu, ir staiga Ziv pasilenkė – tarp visų aplink esančių akmenų ji pasirinko būtent šį, – pasakojo Ziv sesuo Omer Nican. – Kai ji nuvalė nuo jo smėlį, pastebėjome, kad jis atrodo ypatingai. Aš pakviečiau tėvus, kad jie pamatytų šį gražų akmenį, ir supratome, jog radome archeologinį objektą!“

Šeima susisiekė su Izraelio senienų tarnyba, o archeologė Dafna Ben-Tor priskyrė radinį viduriniajam bronzos amžiui ir įvertino jo amžių – apie 3800 metų (apie 1800 m. pr. Kr.). Jozuė su izraelitais įžengė į Pažadėtąją Žemę maždaug 1400 m. pr. Kr., užkariaudami kanaaniečius.

Izraelio senienų tarnyba nurodė, kad šį skarabėjaus amuletą galėjo naudoti kanaaniečiai. Tai nedidelis, meistriškai išraižytas objektas, primenantis skarabėją, kuris buvo nešiojamas kaip papuošalas arba naudojamas dokumentų ir prekių antspaudavimui bei apsaugai.

„Jų randama kapavietėse, viešuosiuose pastatuose ir privačiuose namuose, – sakė Ben-Tor. – Kartais jie puošti simboliais ir užrašais, atspindinčiais religinius įsitikinimus ar savininko statusą.“

Skarabėjai pirmiausia atsirado Egipte, tačiau juos naudojo ir kitos kaimyninės kultūros.

Skarabėjus, dar vadinamas mėšlavabaliu, senovės egiptiečių akyse buvo laikomas šventu ir simbolizavo naują gyvenimą, nes šis vabalas formuoja mėšlo rutulį, į kurį deda kiaušinėlius, iš kurių vėliau išsirita nauja gyvybė, teigiama Izraelio senienų tarnybos pranešime.

Vėliau Tel Azeka tapo vieta, kurioje Dovydas nugalėjo Galijotą.

„Čia kasinėjame jau beveik 15 metų, o tyrimų rezultatai rodo, kad viduriniojo ir vėlyvojo bronzos amžiaus laikotarpiu Tel Azeka buvo vienas svarbiausių miestų Judėjos žemumoje“, – sakė Tel Avivo universiteto archeologinių kasinėjimų vadovas Odedas Lipšicas, susitikęs su mergaitės šeima.

„Ziv rasta skarabėjaus forma papildė ilgą čia rastų egiptietiškų ir kanaanietiškų objektų sąrašą, liudijantį glaudžius ryšius ir kultūrinę įtaką tarp Kanaano ir Egipto to laikotarpio kontekste.“

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version